Astăzi este 18 Aug 2019, 14:22

Lista campingurilor autorizate si clasificate

harta campinguri

Moderator: Moderatori

Reguli forum
Forum rules
Asigurati-va ca ati citit si insusit Regulamentul acestui forum.
Dupa prima logare pe forum va rugam sa accesati "User Control Panel" si sa va completati datele personale, acesta incluzind Localitatea, marca masinii si a rulotei din dotare.
Nerespectarea acestor reguli atrage dupa sine stergerea userului din baza de date a forumului.
Raspunde
Ciprian Rosca
Membru CD
Oras: Barlad
Data nasterii: 16 Ian 1969

Mesaj de Ciprian Rosca » 10 Mai 2018, 18:14

Cam asta e lista structurilor autorizate si clasificate (a structurilor de cazare tip camping) de catre ministerul Turismului din Romania:
Actualizata la data de 04.05.2018

77 de campinguri din care:
31 de campinguri de 1 stea
35 campinguri de 2 stele
11 campinguri de 3 stele

147 de casute tip camping din care:
46 de 1 stea
62 de 2 stele
34 de 3 stele
5 de 4 stele
Atașamente
StructuriCazareClasificate 04.05.2018-1.xls
(1.83 MiB) Descărcat de 96 ori
Hymer B 644
cprohome@yahoo.com
0741015477
Natura nu vrea sa fie admirata prin intermediari.

Ciprian Rosca
Membru CD

Re: Lista campingurilor autorizate si clasificate

Mesaj de Ciprian Rosca » 10 Mai 2018, 18:16

Cerinte minime obligatorii pentru campinguri
Atașamente
CERINTE MINIME CAMPINGURI.pdf
(62.2 KiB) Descărcat de 32 ori
Hymer B 644
cprohome@yahoo.com
0741015477

Lupu Ciprian
Membru CD
Oras: Bucuresti
Data nasterii: 06 Iun 1979

Mesaj de Lupu Ciprian » 11 Mai 2018, 11:55

La aceasta ora Ministerul Turismului nu are harti disponibile insa suntem pe lista de asteptare pt noua versiune care se va tipari cu solicitare atat pt noi cat si pt campinguri . ( distribuire gratuita )
Autorulota Ford Trigano Chausson sau rulota Abbey GTS Vogue
Lupu Ciprian & Irina
Tel. 0722.227.048 e-mail: lupucipriann@yahoo.com

Relu Deliu
Membru asociat

Mesaj de Relu Deliu » 11 Mai 2018, 19:16

Lista campingurilor necesita revizuire, cateva, nu le numesc sa nu le defaimam, mai au firma la poarta dar sunt numai balarii, iar alte nu mai exista, locul lor a fost luat cateva pensiuni sau vile.
Cred ca ar trebui atentionat ministerul, ar fi pacat sa fie tiparita o harta cu informatii neactualizate.
N-am studiat lista in detaliu, dar pe langa cele aratate mai sus, clasificarea mai multor campinguri este neconforma cu realitatea.
reludeliu@yahoo.com
0723.34.39.15
Beyerland 380-2
HYMER B 654

Nelu Predonu
Membru asociat
Oras: Voluntari - Ilfov
Data nasterii: 21 Iul 1959

Mesaj de Nelu Predonu » 11 Mai 2018, 20:12

Ciprian Rosca scrie:
10 Mai 2018, 18:16
Cerinte minime obligatorii pentru campinguri
Ciprian, de unde ai acest pdf ? E vorba de ceva oficial ?
e-mail: npredonu@gmail.com ; tel. 0722.216.683.

Ciprian Rosca
Membru CD

Mesaj de Ciprian Rosca » 11 Mai 2018, 20:18

Da,de pe :http://turism.gov.ro/web/autorizare-turism/, structuri de cazare. Este un fisier in excel in care am taiat toate celelalte structuri de cazare si am lasat numai campingurile si casutele.
Cu cerintele minime care trebuie sa le indeplineasca campingurile ,tot de acolo l-am luat,anexa 1.6 .
http://legislatie.just.ro/Public/Detali ... fis/200354
Este legislatie in vigoare,tin eu cont de ea la proiectare de pensiuni si hoteluri.
Hymer B 644
cprohome@yahoo.com
0741015477

Constantin Curelea
Membru fondator

Mesaj de Constantin Curelea » 11 Mai 2018, 22:01

Sunt 224 de unitati in tabel.
Putem verifica, concret, cate mai traiesc si cate nu.
Eu am ,,inverzit" unitatile in care am fost cu rulota.
Completati, va rog, tabelul, daca aveti date sigure.
Atașamente
StructuriCazareClasificate 04.05.2018-1 Curelea.xls
(1.83 MiB) Descărcat de 44 ori
Constantin Curelea
Bucuresti
Dacia Logan 1,4 MPI+Rulota Knaus Sudwind 420
0723 206 708
e-mail : cureleacostel@yahoo.com

ORICE CĂLĂTORIE ESTE O EXPERIENŢĂ DE VIAŢĂ !

Nelu Predonu
Membru asociat
Oras: Voluntari - Ilfov
Data nasterii: 21 Iul 1959

Mesaj de Nelu Predonu » 11 Mai 2018, 22:10

Ciprian, acele "cerinte minime obligatorii" sunt facute de un habarnist care nu are nici in clin nici in maneca cu ce inseamna un camping si cum se clasifica acestea. Oameni de birou pentru care munca de teren se rezuma la rezolvarea unor probleme in interes personal. Se pare ca ministerul merge din rau in mai rau. Nici in urma cu 8 ani nu aveau o harta a campingurilor din Romania, foloseau o harta facuta de olandezi. /dash1 Clubrv, cu resurse limitate si-a permis sa faca ce ministerul nu reuseste de ani buni, o harta a campingurilor din Romania.

Revenind la "cerintele minime obligatorii"...

Pct. 3 - cerinta obligatorie ramasa de pe vremea lui Ceausescu... cutie postala :)))
Pct. 8 - pentru campingurile de 1 stea se permite lipsa retelei electrice de alimentare a RV-urilor. Nu se poate asa ceva !
Pct. 9 - rezulta ca un camping mai mic ca suprafata (sub 80 locuri) care poate fi dotat de top, nu poate obtine 4 stele. Numarul de locuri il scoate din competitie. Absurd !
Pct. 10 - parcela minima obligatorie de 80 mp chiar si la campingurile de 1 stea. Absurd ! Autorulotele nu au nevoie de o asemenea suprafata pentru campare. "- numărul maxim de locuri la 1.000 mp suprafață totală (parcele + alei + spatii verzi, etc.) - 20 la 4 stele... 32 la 1 stea." - mentiune hilara, probabil se refera la persoane, nu la locuri de campare. :)))
Pct. 12 - modul de ingradire a parcelelor este functie de numarul de stele. Una e sa ai parcela imprejmuita cu gard viu si alta cu un lant sa banda... - le-au bagat la gramada.
Pct. 16 - pentru campingurile de 1 stea se permite lipsa spatiului de "Receptie". Or avea si ei prin camping pe undeva un Dan Peev al lor :)))
Pct. 17 - pe cei cu o stea, pt. care spatiul de "receptie" nu-i obligatoriu, ii obliga sa aiba un spatiu de pastrare a valorilor.
Pct. 18 - la 4 stele este obligatoriu un "hol de primire" - bine ca nu-i obliga si la un covor rosu. Mari nepriceputi cei ce au pus pe hartie asa ceva.
Pct. 20 - obligatoriu "oficiu pentru cameriste". Amaratul cu camping de 1 stea, nu are receptie dar este obligat sa aiba "oficiu pt. cameriste" Poate se refera la stabilimente ce isi pot schimba rapid profilul... din camping... in bordel :)))
Pct. 21 - idem 20, obligatoriu spatiu pt. spalatul si calcatul lenjeriei... la o stea. :)))

Cu ceva ani in urma stiu ca am intalnit si normele de clasificare ale structurilor de campare, emise de MDRT (pe acea vreme). Acele norme aratau cu totul altfel, mult mai apropiate de normele europene in domeniu.
De aceste "cerinte minime obligatorii" nu auzisem, dar vad ca sunt de-a dreptul hilare, nu au nici un fundament de specialitate.
e-mail: npredonu@gmail.com ; tel. 0722.216.683.

Raspunde