XGO XGO XGO XGO

Astăzi este 17 Noi 2019, 20:17

Concediu iulie 2013

Moderator: Moderatori

Reguli forum
Forum rules
Asigurati-va ca ati citit si insusit Regulamentul acestui forum.
Dupa prima logare pe forum va rugam sa accesati "User Control Panel" si sa va completati datele personale, acesta incluzind Localitatea, marca masinii si a rulotei din dotare.
Nerespectarea acestor reguli atrage dupa sine stergerea userului din baza de date a forumului.
Dragomir Gabriel
Membru asociat
Oras: Ploiesti- Prahova
Data nasterii: 08 Oct 1968

Concediu iulie 2013

Mesaj de Dragomir Gabriel » 28 Sep 2013, 20:41

Deoarece a venit toamna, incerc sa pun cap la cap poze si clipuri din concedii... Deci continuam cu cel din iulie, prin Europa. Mentionez de la inceput ca meritul este al colegului Gigi Serpescu, documentatia, traseul si obiectivele turistice fiind gandite din timp de el. Prima parte a traseului: iesire prin Bors, tranzitat Ungaria, prima oprire la Breitenbrunn, la Pandorf in stanga, 10 km. Am mai prezentat campingul in 2011 cand am fost in Olanda, 13 euro campare, pret rezonabil de tranzit. De aici am plecat spre Salzburg, prin Grein, pe malul Dunarii. Din Salzburg am pus in primul clip vizita la Muzeul Naturii... asa am tradus aproximativ. In al doilea clip, un robotel din muzeu, cu o mobilitate deosebita.

http://www.youtube.com/watch?v=rWTYtK3CZlk

http://www.youtube.com/watch?v=uCMxXUrYU84

Voi continua in curand, lucrez deja la prelucrarea pozelor.
Gabi Dragomir
CI Mizar 2.5 TDI
tel 0723470679
Canal excursii Youtube- gabi dragomir
Mail- draggabi@yahoo.com

Dragomir Gabriel
Membru asociat

Re: Concediu iulie 2013

Mesaj de Dragomir Gabriel » 29 Sep 2013, 01:39

O scurta escapada la salina din Hallein si pestera de gheata din Werfen, cea mai mare din Europa...

Gabi Dragomir
CI Mizar 2.5 TDI
tel 0723470679
Mail- draggabi@yahoo.com

Popa Violeta
Membru asociat
Oras: Iasi
Data nasterii: 06 Oct 1949

Mesaj de Popa Violeta » 29 Sep 2013, 10:07

Foarte frumos traseul parcurs iar filmuletele arata probabil cele mai intertesante si memorabile momente. Am vazut ca la Eagles Nest ati avut vreme foarte frumoasa. Noi am mers doar pana la Cruce apoi am stat in restaurantul din interior deoarece era ceata si burnita. Mi-ar fi placut sa vizitez Pestera de gheata.Sa-mi dai amanunte. Am urmarit si postarile Dlui Serpescu. Felicitari, ati avut un concediu pe cinste.
Cu stima,
Violeta Popa
Familia Popa, Violeta si Stefan.
Rulota Hobby Prestige 495 / 1999.
Masina Renault Trafic.
Tel: 0232252600.
0722686928

Dragomir Gabriel
Membru asociat

Mesaj de Dragomir Gabriel » 29 Sep 2013, 12:42

De mentionat... Accesul la Eagles Nest se face cu autobuzul, este drum doar de o masina. La capat de linie se merge pe jos prin tunel pana la lift, lift poleit cu aur (sau cel putin asa a fost initial), in care incap 20-30 persoane. Cred ca a fost mai multa munca la lift decat la constructia cabanei. In cabana veti gasi doar restaurante, afara terasa restaurantului, ce a mai ramas este doar semineul care l-ati vazut in poze. Merita vizitat doar pentru panorama.
Pestera de gheata se afla la Werfen- Austria, la fel se urca cu autobuzul sau cu masina daca sunt locuri de parcare sus. De precizat ca se merge mult pe jos, in sezon se sta la coada la telecabina. Casa de bilete este la vreo 2 km de telecabina, deci nu se stie cata lume e acolo. Noi am pierdut vreo 2 ore pana am ajuns la pestera. In pestera nu se fac fotografii.
Gabi Dragomir
CI Mizar 2.5 TDI
tel 0723470679
Mail- draggabi@yahoo.com

Cosmin Prund
Membru forum
Oras: Sibiu
Data nasterii: 22 Mai 1980

Mesaj de Cosmin Prund » 29 Sep 2013, 17:21

Am "notat" HAUS DER NATUR Salzburg, e un loc de mers cu copiii.
Multumim pentru imagini!
Chausson best of 22, sasiu Ford Transit

email: cprund@gmail.com

Dragomir Gabriel
Membru asociat

Mesaj de Dragomir Gabriel » 29 Sep 2013, 21:02

Si pentru copii si pentru oameni mari... Vei gasi si multa tehnica acolo.

Mai departe... Datorita pretului mare la campare, ''doar'' 42 euro, am vizitat Innsbruck noaptea iar a doua zi dimineata am fost la muzeu la Swarovski. Este spectaculos, mai ales magazinul... :D

Gabi Dragomir
CI Mizar 2.5 TDI
tel 0723470679
Mail- draggabi@yahoo.com

Rusu Mihail
Moderator
Oras: Bucuresti
Data nasterii: 22 Iun 1956

Mesaj de Rusu Mihail » 29 Sep 2013, 22:40

Cind mai ai timp mai baga, ca avem ce vedea ... Uite asa facem si noi o excursie virtuala, bravo ! Cu cit mai multe explicatii cu atit mai bine. Scrie si tu " va urma " ... :)
Familia Rusu - Lipanesti PH - Granduca Pegaso 63 - 0722.634.800 Mail: familionrusu@gmail.com

Dragomir Gabriel
Membru asociat

Mesaj de Dragomir Gabriel » 01 Oct 2013, 09:30

Pai va tot urma pana ajungem in Ro... Sper sa am timp sa fac toate clipurile, urmeaza pasul Stelvio, cea mai inalta trecere asfaltata din Alpi, pe locul 5 in clasamentul celor mai periculoase drumuri din lume( informatie preluata din diverse surse). Am campat in Landeck, langa o trupa de rafteri. Urmeaza clipul, peisajele sunt superbe, intoarcerea prin Elvetia.

Normal ca va urma...
Gabi Dragomir
CI Mizar 2.5 TDI
tel 0723470679
Mail- draggabi@yahoo.com

Nelu Predonu
Membru asociat
Oras: Voluntari - Ilfov
Data nasterii: 21 Iul 1959

Mesaj de Nelu Predonu » 01 Oct 2013, 13:43

Foarte frumos pasul Stelvio, unul dintre cele mai frumoase pasuri din Alpi si cu siguranta cel mai frumos din Italia. Poate in viitoarele concedii veti aborda si "Route des Grandes Alpes" (Alpi Francezi). Pe acel traseu se afla si cea mai inalta sosea din Europa - Col de l'Iseran (2770 m), dar tot traseul cu o lungime de peste 600 km este de-a dreptul fascinant. http://www.losapos.com/great_alpine_road
Sigur, un astfel de traseu nu poate fi facut cu rulota in carlig, doar cu camperul sau cu masina.
Asteptam continuarea Gabi.

P.S. Regret informatia cu campingul de la Vols, dar am negociat cu italianul de la pizzerie (receptie) si niciodata nu am sarit de 17 euro/zi. Se pare ca la banii aia v-au introdus si cateva pizza in pret. :) Nu vreau sa-mi imaginez ce o fi fost la gura lui Gigi Serpescu. :oops:
Nu mai fac gresala sa recomand vreun camping. Asa am patit si-n vara asta, am stat in august intr-un camping considerat de mine "mocaciune" - 16 euro/zi, cu transport gratuit pentru 2 persoane in cele doua statiuni - Grainau si Garmish Partenkirchen, i l-am recomandat fiului meu care la inceputul lui septembrie s-a aflat in zona, iar acesta imi da un sms: "mocaciune pe naiba, mi-au luat 30 de euro pe zi pentru cort, masina si 2 persoane. Pretul de 16 euro/zi era doar pentru campere. Pentru rulote si corturi era 30 euro/zi."
e-mail: npredonu@gmail.com ; tel. 0722.216.683.

Dragomir Gabriel
Membru asociat

Mesaj de Dragomir Gabriel » 02 Oct 2013, 19:49

Nelu Predonu scrie:
P.S. Regret informatia cu campingul de la Vols
Am uitat sa specific... in banii astia ne-a dat cate un pahar cu rachiu de fructe productie de-a lui... pe care l-am refuzat politicos deoarece trebuia sa mergem cu masinile sa vizitam orasul :D

Dar sa continuam. Urmatoarea oprire am fi vrut sa fie pe malul lacului Constance, situat intre Austria, Elvetia si Germania, al treilea ca marime din Europa. Nu am gasit loc nici macar de parcare, este un fel de mare a lor. Pe malul celalalt se vedea Elvetia. Deci am mers in continuare pana in estul Frantei, la Colmar.
Colmar este un orasel turistic, al treilea ca marime din regiunea Alsacia. Interesul reprezinta arhitectura caselor si ''mica venetie''. În Colmar a fost instalată o copie a Statuii Libertății din New York, înaltă de 12 m, cu ocazia sărbătoririi a 100 de ani de la ridicarea ei în America.

Gabi Dragomir
CI Mizar 2.5 TDI
tel 0723470679
Mail- draggabi@yahoo.com

Rusu Mihail
Moderator
Oras: Bucuresti
Data nasterii: 22 Iun 1956

Mesaj de Rusu Mihail » 02 Oct 2013, 20:41

Belea clipurile, sint super, mai ales cel cu trecatoarea peste Alpi..Oricum, m-am abonat la canalul tau, asa ca le vedem linistiti, inclusiv cele care o sa le mai faci.
Nu ati gasit loc la Konstanz ? Pai de ce nu ati spus ca mergeti pe acolo ? Va dadeam "un pont" cu un loc de parcacare la numai citiva km linga oras, gratis, free :)
Si ce rau o duceati acolo, pentru ca e si loc de gratar ! oficial !! adica un spatiu amenajat de primaria orasului Konstanz ! La cite erau de vazut..nu plecati 2 zile !

Imagine

Imagine

Imagine

Cred ca nu ai vazut ca la acest camper, am avut chiar numere de KN ! ( Konstanz ) :) Pentru asta, data viitoare mergem impreuna, deoarece stim bine toata zona..

Imagine

.
Familia Rusu - Lipanesti PH - Granduca Pegaso 63 - 0722.634.800 Mail: familionrusu@gmail.com

Dragomir Gabriel
Membru asociat

Mesaj de Dragomir Gabriel » 02 Oct 2013, 20:58

Cu camperul intri altfel... cu rulota risti sa nu ai unde sa mai intorci. Noi ne-am uitat doar din sosea sa gasim undeva sa campam, preferam pe malul lacului, dar cand am vazut ce aglomeratie era, am continuat drumul. Imagineaza-ti MAMAIA in plin sezon, cam asta era situatia acolo. Inclusiv refugiile pentru parcare de pe drum erau pline. :x
Gabi Dragomir
CI Mizar 2.5 TDI
tel 0723470679
Mail- draggabi@yahoo.com

Raspunde