XGO XGO XGO XGO

Astăzi este 19 Noi 2019, 08:01

Camper sau Rulota?

topicuri de informare

Moderator: Moderatori

Reguli forum
Asigurati-va ca ati citit si insusit Regulamentul acestui forum.
Dupa prima logare pe forum va rugam sa accesati "User Control Panel" si sa va completati datele personale, acesta incluzind Localitatea, marca masinii si a rulotei din dotare.
Nerespectarea acestor reguli atrage dupa sine stergerea userului din baza de date a forumului.
Raspunde
Sorin Priboi
Membru forum
Oras: Craiova
Data nasterii: 12 Ian 1978

Re: Camper sau Rulota?

Mesaj de Sorin Priboi » 06 Sep 2011, 17:05

Fiecare alege dupa buzunar, haideti sa fim sinceri. :D
Nu are rost sa fac comparatie rulota cu camper,din doua motive:pret si indemanare.
Putine locuri pot fi inaccesibile pt rulota si accesibile pt camper.Mi-e imposibil sa cred ca prin Alpi nu pot trece si camioane de min 7,5 tone.Oricat de stransa ar fi o curba sau un drum loc de o masina cu remorca tot va fi.Sper sa nu se supere colegul care a postat anterior.Il rog daca are o poza sugestiva sa o posteze.
Am calatorit mult prin tara si pot sa va asigur ca sunt atatea lucuri de vazut si la noi incat nu le putem cuprinde nici in ani buni de acum incolo.Nu vreau sa ma intelegeti gresit, ca sunt patriot convins sau ca nu imi pot permite o iesire in afara.
Iata un exemplu:http://ro-ro.facebook.com/media/set/?se ... 9105770909
Scuze daca am fost putin offtopic.
Cu stima,
Sorin Priboi
VW T4 Multivan 2.5 TDI + Buccaner 95
Tel:+0766/24 83 24

Nelu Predonu

Mesaj de Nelu Predonu » 06 Sep 2011, 17:54

Sorin Priboi scrie:...Mi-e imposibil sa cred ca prin Alpi nu pot trece si camioane de min 7,5 tone.Oricat de stransa ar fi o curba sau un drum loc de o masina cu remorca tot va fi.Sper sa nu se supere colegul care a postat anterior.Il rog daca are o poza sugestiva sa o posteze...
Sorin, eu m-am referit la traseul facut de mine cu camperul.
Un pas pe care nici cu un camper mai mare nu-l poti face. Urmareste cat de ascutita este curba, ce diferenta de nivel prezinta si ce latime are drumul:
passo-Mortirolo-1.jpg
passo-Mortirolo-1.jpg (87.76 KiB) Vizualizat de 1329 ori
Ce sa mai zic de localitati de genul celei din imagini, unde am fost nevoit sa rabat oglinzile sa pot trece ?
Briancon1.jpg
Briancon1.jpg (99.32 KiB) Vizualizat de 1329 ori
Briancon2.jpg
Briancon2.jpg (99.93 KiB) Vizualizat de 1329 ori
Imi pare rau ca acum nu-ti pot pune un material filmat cu un autocar blocat intr-o sicana intr-un tunel, datorita nerespectarii semnelor de circulatie.
La intrarea in majoritatea pasurilor in care am fost era semnul de interdictie pentru rulote.
Daca compari ce e la noi cu ce este aici in Alpi, faci o mare eroare.

Se poate merge in Alpi cu rulota, insa cum spuneam, nu pe traseul facut de mine cu campervanul.
Am o multime de poze mult mai expresive, insa, nu sunt prelucrate.

Sorin Priboi
Membru forum

Mesaj de Sorin Priboi » 06 Sep 2011, 18:09

Multumesc d-lui Nelu pt raspuns si pt imaginile care vorbesc de la sine.
Imi cer scuze pt neintelegere, si acum vad ca traseul ales nu se refera la soseaua propiu zisa ci la traversarea(parcurgerea) de stradute ale localitatilor din Alpi.
Mea culpa. :oops:
Cu stima,
Sorin Priboi

Nelu Predonu

Mesaj de Nelu Predonu » 06 Sep 2011, 18:13

Sorin, uite si ceva de la 2.645 m alt. :
Col-du-Galibier1.jpg
Col-du-Galibier1.jpg (90.68 KiB) Vizualizat de 1367 ori
Col-du-Galibier2.jpg
Col-du-Galibier2.jpg (91.73 KiB) Vizualizat de 1367 ori
Calitatea pozelor este influientata de faptul ca eram intr-un nor.
Scuze de offtopic.

Sorin Priboi
Membru forum

Mesaj de Sorin Priboi » 06 Sep 2011, 20:47

Nici la ei nu sunt bani pt parapeti?
Revenind la subiect,eu unul raman adeptul rulotei, atat dpdv financiar,cat si datorita faptului ca nu plec atat de des si perioade scurte de timp pt a folosii un camper, dar si pt ca prefer sa am o masina de teren si o rulota dupa ea. :D
Masina poate fi oricand folosita,iar rulota nu solicita decat intretinere minima intre folosiri.Momentan am ramas fara masina de teren, motivul vanzarii fiind consumul exagerat de combustibil,si ma multumesc acum doar cu masina de strada.
Sper ca "mosul" sa vina mai tarziu iarna acesta si ca primavara viitoare sa ma prinda cu o rulota "mare cat inima mea","mare cat inima mea"....
Cu stima,
Sorin Priboi

Rusu Mihail
Moderator
Oras: Bucuresti
Data nasterii: 22 Iun 1956

Mesaj de Rusu Mihail » 07 Sep 2011, 01:03

Bine ati revenit din super excursia din Alpi, in care, din ceea ce am vazut in fotografii, e clar ca nu avem ce cauta cu campere mari indiferent cit de maestru ai fi..
In asemenea curbe strinse nici nu vad cum as putea vira cu " autobuzul " decit din "2-3 miscari" ceea ce inseamna imposibil de a da cu spatele in asemenea panta...
Sincer, pe mine m-a enervat si drumul spre Cincis din cauza inclinatiilor soselei, asa ca trebuie ceva docmentare inainte de a alege un anume drum indiferent tara.
Deasemeni cind alegi un camper sau o rulota,trebuie sa se tina seama de ce fel optiuni de vacante are fiecare. Frumoase pozele, poate mai postati cind aveti timp
Familia Rusu - Lipanesti PH - Granduca Pegaso 63 - 0722.634.800 Mail: familionrusu@gmail.com

Nelu Predonu

Mesaj de Nelu Predonu » 07 Sep 2011, 09:59

Inca nu am revenit, sunt undeva langa San Remo, mai avem vreo 2800 km pana acasa, ne intoarcem un pic mai pe ocolite. Trebuie sa ajung neaparat la Ausburg. Cand revin am sa deschid un topic in care am sa furnizez multe informatii interesante, materiale filmate si foto.
Acum daca as incerca, nu as face decat sa ma chinui tinand cont de ce net am pe aici, toti aici dau net-ul cu pipeta.

Gabi Peterca
Membru forum

Mesaj de Gabi Peterca » 11 Sep 2011, 09:02

CICA OVIDIU scrie:...
exista si variante 4x4?
Ovidiu, ce zici de acest offroad?
Atașamente
wohnmobil.jpg
wohnmobil.jpg (45.6 KiB) Vizualizat de 1120 ori
VW Sharan, Sprinter 350
www.prietenipescari.ro

Sorin Priboi
Membru forum

Mesaj de Sorin Priboi » 11 Sep 2011, 18:14

Nu cred ca il intereseaza,el cauta ceva care sa consume putin si sa fie manevrabil.Asta nici daca s-ar intoarce rotile in toate partile nu ar putea sa o bage in curte. :)
Cu stima,
Sorin Priboi

Catalin Gigi
Membru forum
Oras: Mizil
Data nasterii: 10 Mar 1971

Mesaj de Catalin Gigi » 11 Sep 2011, 20:06

O singura curiozitate am ce pas va face Ovidiu dupa ce sa documentat atat !!! Camper sau rulota ?? astept cu interes urmatorul pas facut de Ovidiu :D
Bafta in ceea ce iti doresti Ovidiu !!

Nicolae Nasalciuc
Membru forum
Oras: Orhei
Data nasterii: 09 Apr 1963

Mesaj de Nicolae Nasalciuc » 12 Sep 2011, 21:45

http://vasi.net/community/vse_ob_avtomo ... styne.html
Cred ca asta e cel mai bun camper pantru drmurile noastre :D
Hyundai Elantra 2014//HOBBY DE LUXE EASY 2004
KOLEA -0726161036//nasalciucnicolae@yahoo.com
Numai acela este liber care iubeste libertatea pentru el si e bucuros s-o extinda si asupra altora.
(Rabindronath Tagore)

Dragomir Gabriel
Membru asociat
Oras: Ploiesti- Prahova
Data nasterii: 08 Oct 1968

Mesaj de Dragomir Gabriel » 12 Sep 2011, 22:02

Pai cred ca asta se numeste camper... Celelalte care au interiorul mai mic decat unele rulote se numesc autorulote... ma refer la cele sub 7 metri cu tot cu cabina... dar asa cum au scris toti avantaje si dezavantaje. Personal as prefera autorulota doar pentru comoditatea ''aparenta'' in conducere si instalarea rapida in camping... in rest, dupa ce ai campat, si in rulota si in autorulota si acelasi comfort... mai putin libertatea in deplasare cu auto... dar daca ii pui pe carlig in spate un Smart, esti liber sa pleci unde vrei... In plus, de banii care ii dau pe autorulota iti iei 10 rulote, una de 3 metri cu care pleci la pescuit, una de 4 metri cu care pleci doar cu sotia, una de 5 metrii in care bagi si copii... si cea de 10 metri pe care o instalezi la tara si te duci acolo in week-end... Parerea mea.
Gabi Dragomir
CI Mizar 2.5 TDI
tel 0723470679
Canal excursii Youtube- gabi dragomir
Mail- draggabi@yahoo.com

Raspunde