XGO XGO XGO XGO

Astăzi este 22 Feb 2020, 14:17

legea picnicului...

Moderator: Moderatori

Reguli forum
Asigurati-va ca ati citit si insusit Regulamentul acestui forum.
Rugam ca fiecare utilizator al acestui forum sa faca o scurta prezentare aici:
viewtopic.php?f=97&t=3454
Prezentarea este o cerinta a Regulamentului, dar si un gest de curtoazie din partea Dumneavoastra.
Cateva cuvinte despre Dumneavoastra , precum si despre rulota si autoturism sunt binevenite.
Pentru intrebari sau lamuriri despre activitati, probleme tehnice, etc. va stau la dispozitie forumurile cu sectiuni dedicate.
Nerespectarea acestor reguli atrage dupa sine stergerea userului din baza de date a forumului.
Va uram bun venit in randul rulotistilor !
Raspunde
Nelu Predonu

Re: legea picnicului...

Mesaj de Nelu Predonu » 15 Apr 2011, 11:24

Bratulescu Ionut scrie: ..de ce sa ma car cu atatea dupa mine, sa stau dupa un gard, sa platesc ca la hotel...
Ganditi-va, asa cum mai precizam anterior, ce se va intampla cu producatorii si comerciantii celor pe care Ionut spune ca le caram dupa noi ?
Foarte multe din aceste produse se adreseaza turistilor iubitori ai offcampingului. Generatoare de curent compacte, panouri solare, lanterne speciale, gratare, dusuri mobile, aragaze de toate felurile, butelii specializate, corturi si multe alte produse necesare camparilor off si nu numai.
Si ca sa venim mai aproape de textul legii, va aduc in discutie o singura mentiune din aceasta lege:
"orice activitate de recreere desfăşurată pe domeniul public sau privat al statului şi/sau unităţilor administrative teritoriale"
Cum comentati acest text?

Cristi Nastase

Mesaj de Cristi Nastase » 15 Apr 2011, 11:33

Daca stau sprijinit du'n pom inseamna ca ma recreez :shock: ?
Daca mananc un ''sanvis'' ,in masina ,in parcare ,inseamna ca sunt la picnic .?
Daca fac sex in padure (cu Zana ...sau nu ...),vo fi sanctionat ptr. recreere sau ptr. proasta prestatie :D ?
Daca sunt la pescuit si servesc o bere voi fi sanctionat ?
Daca stau in fata guvernului si le umplu frigiderul la toti cei din interior voi fi suspectat PRIAPISM :lol: ?

Nelu Predonu

Mesaj de Nelu Predonu » 15 Apr 2011, 12:23

Cu totul deosebita si plina de savoare aceasta postare facuta in stilu-i caracteristic de catre Cristi.
Bucatare, totusi scapa si de acea durere provocata de priapism, dai drumu ....tot in frigider. :), pe langa alimente consistente, sunt binevenite si ceva sucuri.
Da Cristi, cand am spus ca legea este plina de ambiguitati, nu am vorbit prostii. In citatul dat din lege, tu ai pus in evidenta numai o parte din aceste anomalii, cele referitoare la interpretarea cuvantului recreere. Se pot face comentarii si referitor la:
"...domeniul public sau privat al statului...."
...??

Cristi Nastase

Mesaj de Cristi Nastase » 15 Apr 2011, 12:37

Normal ca este aiurea Nelu :D
Si mancatul unei inghetate pe strada (zis si domeniul public ) poate fi considerata RECREERE, si logic prin ilogica lor sa fi sanctionat .
Offfffffffffffffffffffff Romania ,TE IUBESC ,cate greseli genetice ai creat tu ...

Nelu Predonu

Mesaj de Nelu Predonu » 15 Apr 2011, 12:48

"...domeniul public sau privat al statului...."
Imi pun o singura intrebare. Domeniul public sa zicem ca are un inteles clar, insa terenul casei mele se poate considera ca face parte din domeniul privat al statului Roman ? Daca da, atunci inseamna ca nu ma pot "recreea" nici la mine in curte, pe terenul meu.
Aici cred ca formularea trebuia sa fie mai clara in sensul de teren aflat in proprietatea statului, deci nu in proprietate privata. Sensul de proprietate privata nu are legatura cu statul, decat daca raportezi statul Roman la alte state.
Ultima oară modificat 15 Apr 2011, 13:05 de către Nelu Predonu, modificat 1 dată în total.

Sandu Toma
Membru forum

Mesaj de Sandu Toma » 15 Apr 2011, 13:03

Domeniul public al statului
Definitie: Apartin domeniului public terenurile pe care sunt amplasate constructii de interes public, piete, cai de comunicatii, retele stradale si parcuri publice, porturi si aeroporturi, terenurile cu destinatie forestiera, albiile raurilor si fluviilor, cuvetele lacurilor de interes public, fundul apelor maritime interioare si al marii teritoriale, tarmurile Marii Negre, inclusiv plajele, terenurile pentru rezervatii naturale si parcuri nationale, monumentele, ansamblurile si siturile arheologice si istorice, monumentele naturii, terenurile pentru nevoile apararii sau pentru alte folosinte care, potrivit legii, sunt de domeniul public ori care, prin natura lor, sunt de uz sau interes public.
Terenurile care fac parte din domeniul public sunt inalienabile, insesizabile si imprescriptibile. Ele nu pot fi introduse in circuitul civil decat daca, potrivit legii, sunt dezafectate din domeniul public

Domeniul privat
Definitie: Domeniul privat al statului si, respectiv, al comunelor, oraselor, municipiilor si judetelor este alcatuit din terenurile dobandite de acestea prin modurile prevazute de lege, precum si din terenurile dezafectate, potrivit legii, din domeniul public. El este supus dispozitiilor de drept comun, daca prin lege nu se prevede altfel.

Domeniul public si privat este este reglementat de Legea fondului funciar, legea nr. 18/1991, republicata 1998
Orice problema are o rezolvare practica

Cristi Nastase

Mesaj de Cristi Nastase » 15 Apr 2011, 13:08

http://www.google.ro/url?q=http://media ... J70W-IDmuQ
Este ,cum m-as autosatisface cu mana altuia :|

Nelu Predonu

Mesaj de Nelu Predonu » 15 Apr 2011, 13:17

Da Sandu si eu iti pun definitia cuvantului privat:

privat - PRIVÁT, -Ă, privaţi, -te, s.f. 1. Adj. (Livr.) Particular, individual. 2. S.f. (Pop.) Closet. – Din fr. privé, lat. privatus. Privat ≠ public PRIVÁT adj. 1. individual, particular, personal, propriu. (Proprietate ~.) 2. domestic, intim, particular, personal. (Probleme ~.) 3. v. intim

Imi mentin afirmatia ca sensul de proprietate privata nu are legatura cu statul, decat daca raportezi statul Roman la alte state. Asta daca este sa vorbim romaneste si sa dam sensul corect cuvintelor din limba romana. Una este sa spui ca un teren se afla in "prorietatea statului" si alta este sa mai adaugi (incorect dupa parerea mea) "prorietatea privata a statului". Cred ca o lege, mai mult ca orice altceva nu trebuie sa lase loc la interpretari.

Adaugare: Acest cuvant: privata, mai are o definire populara: = closet. Sa intelegem ca a fost agaugat in textul legii pentru a "face ceva", in acel teren sau domeniu al statului ? :oops:

Bratulescu Ionut
Membru forum

Mesaj de Bratulescu Ionut » 15 Apr 2011, 14:38

Hai s-o spunem p' aia dreapta !!...asta ne mai ramasese si noua (romanilor de rand)...iesirea la sfarsitul saptamanii cu familia ,prietenii etc...la o bere si la un mic sau stiu eu, ce-o mai fi !...De acum in colo o sa fie o curatenie impecabila peste tot ???...Miram-as !!...Cand mai ieseam cu rulota mai infigeam si drapelul Romaniei intr-un bat...acum...n-am s-o mai fac !!....ca-mi iau amenda !! :evil: :evil: :evil: Si in camping....costa !...Pe locul unde a-si infige drapelul ,poate sta un cort...deci....costa ! ROMania te iubesc !!! :roll:
Burstner 4303+papuc diesel 1,9...Sunt atatea legi, incat nimeni nu este scutit de a fi spanzurat ...(de Bonaparte)

Panait Valentin
Membru asociat
Oras: Fetesti
Data nasterii: 22 Dec 1969

Mesaj de Panait Valentin » 15 Apr 2011, 17:13

Atasez acest fisier cu legea,cred ca este in forma in care a fost depusa in parlament.
Este luata de pe un forum partener :wink:
Ma gandesc ca trebuie actionat cumva,acum sau dupa aparitia legii,prin inaintarea unei petitii, memoriu, amendament sau cum i-o zice(nu stiu daca este posibil,poate ne lumineaza cineva) semnat de catre toti presedinti de asociatii si forumuri de profil deoarece multi dintre noi preferam sa iesim si off-camping.
Este o idee, sa nu dati cu pietre ! :wink:
Atașamente
lege picnic -varianta 01.10.09[1].doc
(73 KiB) Descărcat de 29 ori
VALI,
VW GOLF V 2.0 TDI(Das Auto) + KIP Grei Line 41KG
Ingerii exista, numai ca...ei nu au aripi si îi
numim prieteni...

Silviu Ghete
Membru forum

Mesaj de Silviu Ghete » 15 Apr 2011, 22:02

Ar trebui sa facem o tabara de rulote si campere in fata parlamentului, sa vada ca putem campa in afara unui camping fara sa lasam mizerie. Dar, fiind o manifestatie, trebe... autorizatie.
MCV+Hobby Prestige 425
Imi place sa gatesc cu vin. Uneori pun si in mancare.

Nelu Predonu

Mesaj de Nelu Predonu » 15 Apr 2011, 22:31

Este posibil si asa ceva. Autorizatie se pote lua. Insa doar ca o ultima varianta posibila. In general nu sunt adeptul unor astfel de miscari. Pana la a iti arata muschii este bine sa arati ca ai si creier. sa rezolvi lucrurile pana a se ajunge la asa ceva.

Raspunde