XGO XGO XGO XGO

Astăzi este 26 Sep 2020, 07:24

legea picnicului...

Moderator: Moderatori

Reguli forum
Asigurati-va ca ati citit si insusit Regulamentul acestui forum.
Rugam ca fiecare utilizator al acestui forum sa faca o scurta prezentare aici:
viewtopic.php?f=97&t=3454
Prezentarea este o cerinta a Regulamentului, dar si un gest de curtoazie din partea Dumneavoastra.
Cateva cuvinte despre Dumneavoastra , precum si despre rulota si autoturism sunt binevenite.
Pentru intrebari sau lamuriri despre activitati, probleme tehnice, etc. va stau la dispozitie forumurile cu sectiuni dedicate.
Nerespectarea acestor reguli atrage dupa sine stergerea userului din baza de date a forumului.
Va uram bun venit in randul rulotistilor !
Raspunde
Luidort Peti
Membru fondator

legea picnicului...

Mesaj de Luidort Peti » 28 Mar 2011, 19:50

tel. 0722 509492
email - luidort.p@gmail.com

Rusu Mihail
Moderator
Oras: Bucuresti
Data nasterii: 22 Iun 1956

Re: legea picnicului...

Mesaj de Rusu Mihail » 29 Mar 2011, 20:25

Da Peti si eu o tot studiez de citeva zile si ma tot gindesc la "ce ne asteapta"
Proiectul a fost depus la Senat, Camera Deputaţilor fiind camera decizională.
O varianta buna ar fi colaborarea Asociatiei cu http://www.letsdoitromania.ro/
Despre acest subiect nu s-a mai scris din 27 Mai 2010. Poate reluam subiectul.
Voi lua legatura cu ei si apoi cu Asociatia, poate reusim o forma de colaborare.
Familia Rusu - Lipanesti PH - Granduca Pegaso 63 - 0722.634.800 Mail: familionrusu@gmail.com

Radu Pascu
Membru asociat
Oras: Brasov
Data nasterii: 11 Sep 1958

Mesaj de Radu Pascu » 29 Mar 2011, 23:19

Necazul este ca amenzi o sa fie date peste tot dar amenajari nu va face nimeni. Asta in cazul in care nu se va ajunge ca la proiectul cu sacrificarea porcilor si a mieilor.
invata repede si aplica... tot repede.

Megane II 2.0 T.E.C. Siena Saphir 390T
0742044570

Dragomir Gabriel
Membru asociat
Oras: Ploiesti- Prahova
Data nasterii: 08 Oct 1968

Mesaj de Dragomir Gabriel » 29 Mar 2011, 23:27

Nu cred ca ne afecteaza pe noi, avem gratare pliante sau fixe pe care le strangem si le bagam in rulota dupa folosire, important e sa nu faci focul jos, pe pamant, eu asa inteleg legea...
Gabi Dragomir
CI Mizar 2.5 TDI
tel 0723470679
Canal excursii Youtube- gabi dragomir
Mail- draggabi@yahoo.com

Lorant Istvan
Membru forum

Mesaj de Lorant Istvan » 30 Mar 2011, 09:17

:cry:
Ultima oară modificat 02 Apr 2011, 11:04 de către Lorant Istvan, modificat 1 dată în total.

George Chirila
Membru asociat
Oras: Bucuresti
Data nasterii: 24 Iun 1968

Mesaj de George Chirila » 30 Mar 2011, 11:17

Nu o sa treaca Legea Picnicului ,deoarece tanti nuti ,nu este de acord cu ea !!!
Audi A 6 ,2.5 tdi- B-71-BIN ,Eccles Emerald

tel.0722647988
id skype-chirila.george1
George '68 ,Nicoleta '70 ,Bianca ' 98

Mihai Gheorghe

Mesaj de Mihai Gheorghe » 30 Mar 2011, 13:20

La o prima lectura aceasta lege ne intristeaza, dar daca analizam cam ce se intampla in locurile unde oamenii merg in week-end, cred ca aceasta lege, sigur cu anumite amendamente, poate sa ne asigure locatii mai curate, ingrijite, dar mai ales cu acces limitat. Cine nu vede, acum cand inca nu este vegetatie, campuri, locuri pline de gunoaie, pet-uri si resturi, ale conationalilor fara bun simt. Chiar si asa cum "suna " legea, pentru noi ar putea fi avantajos prin faptul ca daca dorim sa mergem undeva, aflam cine-i proprietarul, ii solicitam acceptul cu bani sau fara, si ne istalam cu obligativitatea de a respecta regulile impuse. In felul acesta cred ca spre exemplu, Valea Cerbului nu va mai arata asa cum este astazi, Cheia va fi ceva mai curata, etc. La noi inca se va mai putea campa in locuri neamenajate permanent, insa sa nu nuitam ca in Europa nu campezi decat in camping, si mergi la obiectivele turistice naturale cu masina sau pe jos. Eu sunt convins ca obligandu-i pe unii sa-si stranga gunoiul sub amenintarea unei amenzi este buna. Vrem, nu vrem, unii romani au fost, si sunt obisnuiti cu biciul. :D

Serpescu Gheorghe
Membru forum

Mesaj de Serpescu Gheorghe » 30 Mar 2011, 15:37

Mihai, crezi ca aia din alte tari au facut-o de buna voie? Daca imi aduc aminte din putina istorie care am invatat-o, in evul mediu in Japonia nu existau inchisori pentru a se executa pedepse, erau de tranzit, de la tribunal la moarte.
In orice tara din lumea asta exista pedepse pentru asta, nu? Si aia tot cu "biciul" au fost educati.
Ultima oară modificat 30 Mar 2011, 22:20 de către Serpescu Gheorghe, modificat 1 dată în total.
Opel Insignia Sport Tourer+Chateau Chiara 450

Când ești mort, nu știi că ești mort. E greu doar pentru ceilalți... la fel și când ești prost. "Philippe Geluck"

Isdraila Ioan
Membru forum
Oras: Arad
Data nasterii: 14 Iun 1954

Mesaj de Isdraila Ioan » 30 Mar 2011, 20:08

Peste tot unde am fost ,am vazut oameni si "oameni".Parerea mea este ca ,conteaza si cum ai fost educat de mic in familie si scoala ,de anturajul din care ai facut parte in astfel de situatii(iesiri si petreceri in mijlocul naturii).De ce sa afume vecinii sau propria casa ,mai bine merge la padure unde este liber ,asculta manele la maxim ,face focul unde doreste ,nu este nevoie sa adune gunoiul (acasa ar umple sacii si ar trebuii sa-i care la ghena ,injuraturile vecinilor....etc).In speta, nu este proprietatea lui si nu trebuie sa o protejeze.Este liber la iarba verde ca pasarea cerului.In alta ordine de idei ,legea este buna ,ii obliga pe unii sa isi schimbe modul de viata si sa intre in rindul celor care respecta natura .Eu cred totusi ca noi,cei care practicam acest mod de turism,nu avem ce schimba .Suntem obisnuiti cu ordinea si stau si ma intreb cum ar arata un popas cu rulote in care gunoiul ne-ar domina.Cu doua saptamini am tras intr-o parcare pe drumul de Bran spre Cimpulug.Am ramas :shock: toata valea era plina de gunoi neridicat de ani buni.Ce impresie isi fac despre noi strainii :?: poate de asta ne considera a fi tigani .Cu amenzile ridicate cred ca nu vom mai arunca.Dar cine le va da ?Daca faci observatie la cineva ....ai zile grele ,te poti astepta la orice....geamuri sparte sau zgirieturi la masina si multe altele .Am avut ocazia la Tusnad sa vad masina minjita cu c...t pt. o astfel de interventie.Ar fi multe de spus pe aceasta tema ,dar ma opresc .Poate se schimba in bine cu aceste masuri ,dar sa nu fie exagerate . :mrgreen:
fam.Isdraila Ioan si Valentina
Volvo V50 2.0 HDi+
Camper Ford Meridian CI International 314
Tel.0729929120-Nea Nelu e-mail gl99vrc@yahoo.com . "Partea interesanta la oamenii inteligenti,este ca par nebuni in fata prostilor"Albert Einstein.

Nelu Predonu

Mesaj de Nelu Predonu » 30 Mar 2011, 23:06

Plecand de la premiza ca legea are un fond bun, de constrangere a participantilor la activitatea de picnic pentru o mai buna respectare si protejare a mediului, am fi tentati sa fim de acord cu o astfel de masura.
Din pacate aceasta lege nu se limiteaza doar la ce mentionam anterior, aceasta va reprezenta bomboana pe coliva camparilor off.
Daca am intra mai in amanuntul legislatiei in domeniu, vom constata ca masurile coercitive promovate in aceasta lege nu fac decat sa dubleze o serie de sanctiuni deja existente in legislatia noastra:

Legea 48/2008 - Codul silvic - art. 25; art.54; art.108 aliniatul 1;
Legea 61/1991 complectata cu Legea 153/2010 - Norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice - art.2 punctul 29;
Legea 137/1995 - Legea Mediului - cap. IV - sectiunea 3-a art.80 litera "i"; cap. V - sanctiuni;
OUG 195/2005 - Mediu - actualizata la 03.12.2008;
Legea 171/2010 - legea contraventiilor silvice - art.8 litera a; art.9 litera b, art.12 litera a;
Legea 307/2006 - privind apararea impotriva incendiilor - art.20; art.21 litera a) si e); art.44 litera g)
Ordin 163/2007 - norme de aparare impotriva incendiilor - art.97 punctul 2; art.38 pct 2 si 3; art. 116 litera a).

Trebuie clar inteles ca legi si norme de sanctionare au existat si pana astazi, insa acestea nu au fost aplicate. De cateva saptamani studiez legislatia in acest domeniu si pot sa va spun ca singurele noutati promovate de aceasta lege sunt cele referitoare la limitarea zonelor de picnic, exact lucrul ce ne doare cel mai mult pe noi, rulotisti sau cortisti fiind. In primul rand proiectul de lege este foarte confuz si plin de ambiguitati.
Eu am demarat niste actiuni de aducere in atentia opiniei publice a acestor incoerente din legea respectiva.
Revenind la masurile de amendare a celor ce nu respecta mediul, acestea sunt normale in orice stat civilizat, neamtul, austriacul si multi altii nu s-au nascut altfel decat noi, insa acolo la ei aceste masuri de sanctionare chiar se aplica. La noi de cele mai multe ori acestea se aplica discretionar si sporadic.
Romanului trebuie sa-i intre in sange, ca celor enumerati anterior, ca sunt lucruri cu care nu te joci, cum bine mentiona cineva anterior.
Cautati sa nu va blazati, incercati sa luati pozitie atat cat puteti, fiecare unde poate si cum poate. Proiectul este in Parlament, el inca poate fi amendat.
Poate sunt colegi care au relatii, cunostinte, incercati sa faceti cunoscut faptul ca in acest proiect sunt formulate o serie de mentiuni care pot duce
la afectarea iremediabila a turismului de agrement cu rulota, autorulota sau cortul si nu numai atat. Ganditi-va ce se va intampla in industria orizontala a producatorilor de materiale pentru camping. Acest proiect asa cum este formulat produce multe pagube colaterale. Stiti toti cam cate campinguri sunt in Romania, nici macar unul/judet. Sunt foarte multe de spus legat de acest subiect. Pentru ca aceasta lege nu tine cont de asociatii sau forumuri, daca cineva are nevoie de date suplimentare in vreun demers ii voi fi alaturi si ii voi explica pe ce trebuie pus accent.

Doru Bodeanu
Membru asociat
Oras: ploiesti
Data nasterii: 19 Dec 1960

Mesaj de Doru Bodeanu » 01 Apr 2011, 18:28

Buna ziua,
Mai stie cineva, ceva, despre evolutia legislativa a acestei legi ? Ne poate spune cineva daca in numele clubului sau in nume personal a facut vreun demers la alesii poporului sau macar o scrisoare deschisa catre vreun post de radio, tv sau ziar de interes national ? Daca nu, cred ca inca nu e tarziu, haideti, impreuna sa venim cu propuneri si solutii pentru ca aceasta lege sa nu distruga turismul cu rulota ! Nu cred ca este bine sa asteptam sa vedem ce o sa mai fie, cred ca ar trebui sa ne facem auziti cumva pana nu e prea tarziu! Sa ne amintim vorba batranesca cu copilul care nu plange...
Autorulota FORD- HOBBY
tel. 0731680320; 0767643680

Nelu Predonu

Mesaj de Nelu Predonu » 01 Apr 2011, 18:54

Din fericire, azi a fost retrasa aceasta lege din Parlament.

Raspunde