XGO XGO XGO XGO

Astăzi este 23 Noi 2020, 17:48

Panouri solare fotovoltaice....

Daca v-a impresionat un produs sau serviciu pe care il recomandati colegilor...

Moderator: Moderatori

Reguli forum
Asigurati-va ca ati citit si insusit Regulamentul acestui forum.
Rugam ca fiecare utilizator al acestui forum sa faca o scurta prezentare aici:
http://clubrv.ro/forum/viewtopic.php?f=97&t=3454
Prezentarea este o cerinta a Regulamentului, dar si un gest de curtoazie din partea Dumneavoastra.
Cateva cuvinte despre Dumneavoastra , precum si despre rulota si autoturism sunt binevenite.
Pentru intrebari sau lamuriri despre activitati, probleme tehnice, etc. va stau la dispozitie forumurile cu sectiuni dedicate.
Nerespectarea acestor reguli atrage dupa sine stergerea userului din baza de date a forumului.
Va uram bun venit in randul rulotistilor !
Raspunde
Doru Stoicescu
Membru forum

Re: Panouri solare fotovoltaice....

Mesaj de Doru Stoicescu » 06 Apr 2011, 16:39

Eu n-am cerut nici o explicatie...???
Care Doru ?
P.S. Ma bagi in puscarie !

Regulament Art.3 Lit.g
g) Este de dorit a se evita citarea intregului mesaj al unui utilizator daca acel post se afla imediat deasupra sau la o distanta mica (6-8 mesaje) de locul in care va fi citat. In schimb, se pot cita si comenta pasaje ale unui post din aceeasi subpagina sau se poate folosi adresarea directa catrea un alt utilizator. Respectarea acestui punct duce in final la ocuparea spatiului pe server cu informatie utila in detrimentul celei redundant

Popescu Niculae
Membru forum
Oras: alexandria
Data nasterii: 14 Sep 1959

Mesaj de Popescu Niculae » 06 Apr 2011, 21:45

Pt Ionut Bratulescu Sikaflexul folosit este 252
COMPASS RALLYE GTE 400/2-1998-- Mercedes Vito+AUDI A6
NAE - 0761211081

Bratulescu Ionut
Membru forum

Mesaj de Bratulescu Ionut » 07 Apr 2011, 07:13

OK ! Merci ! :wink:
Burstner 4303+papuc diesel 1,9...Sunt atatea legi, incat nimeni nu este scutit de a fi spanzurat ...(de Bonaparte)

Rusu Mihail
Moderator
Oras: Bucuresti
Data nasterii: 22 Iun 1956

Mesaj de Rusu Mihail » 07 Apr 2011, 10:33

Pt Doru Ploiesti: duceti-va cu cutiuta in spatele Prefecturii (Casa Alba) la magazinul de stampile si va fac baietii pe loc orice inscriptionare, cu material super-rezistent si ieftin.
http://www.bizoo.ro/produse/inscription ... tart-0/10/
Familia Rusu - Lipanesti PH - Granduca Pegaso 63 - 0722.634.800 Mail: familionrusu@gmail.com

Doru Bodeanu
Membru asociat
Oras: ploiesti
Data nasterii: 19 Dec 1960

Mesaj de Doru Bodeanu » 08 Apr 2011, 09:40

Multumesc mult domnul Rusu, am sa va arat produsul finit, "inmuiat si acidulat" bine, cu prima ocazie in care ne intalnim ! (poate la Iepuresti, de 1Mai, cand voi face prima iesire din anul asta ?).
Autorulota FORD- HOBBY
tel. 0731680320; 0767643680

Costin Tabra
Membru forum
Oras: București
Data nasterii: 12 Iul 1970

Mesaj de Costin Tabra » 08 Apr 2011, 11:38

@Gabi Dragomir: Intr-adevar, dezavantajul montarii panourilor fotovoltaice pe rulota il reprezinta faptul ca rulota trebuie sa stea la soare pentru eficienta maxima. Insa, in zilele insorite de vara, chiar si cu rulota la umbra, panourile fotovoltaice vor produce suficienta energie electrica pentru a incarca acumulatorul rulotei. In plus, Nae este pescar si, din cunostintele mele, mai toate baltile sunt in plin soare, deci nu vor fi probleme :-).

Tuturor celor interesati de sisteme fotovoltaice le adresez, din nou, invitatia de a ma contacta pentru a lamuri toate aspectele pro si contra.
Ford Focus Tournier 1,6 TDCi + Wilk DeLuxe 450
Membru asociat
+40 729 082819
+40 730 RULOTA
costin.tabra@gmail.com

Dragomir Gabriel
Membru asociat
Oras: Ploiesti- Prahova
Data nasterii: 08 Oct 1968

Mesaj de Dragomir Gabriel » 08 Apr 2011, 19:16

@Costin Tabra, frumoasa lucrare la colegul Nae, nu sunt contra panourilor dar ma gandisem sa pun panou pe trepied, acum are dreptate si colegul care mi-a adus aminte ca traim in Rom'ania...,''tara unde orice este posibil'', deci pe rulota este cel mai sigur loc.
Gabi Dragomir
CI Mizar 2.5 TDI
tel 0723470679
Canal excursii Youtube- gabi dragomir
Mail- draggabi@yahoo.com

Doru Bodeanu
Membru asociat
Oras: ploiesti
Data nasterii: 19 Dec 1960

Mesaj de Doru Bodeanu » 08 Apr 2011, 19:45

Buna ziua,
Am si eu o intrebare : daca panoul sta pe rulota la lumina zilnic, vara-iarna, chiar si in perioada in care nu se foloseste rulota (bateria nu se descarca), viata acestuia nu se reduce semnificativ fata de varianta in care daca nu ai nevoie de el il pui frumos in cutie ? Daca treci pe sub niste copaci putin mai lasati (nu ai ce face) crengile nu deterioreaza panoul ? Se poate spune ca aceasta varianta este cea mai buna ? Care ar fi motivele cu exceptia evitarii furtului ?
Eu inca nu am ales o solutie de montaj (mobil sau pe rulota ) si caut argumente pro si contra pentru una din variante.
Autorulota FORD- HOBBY
tel. 0731680320; 0767643680

Paul Petrescu
Membru forum

Mesaj de Paul Petrescu » 08 Apr 2011, 20:08

@Doru Bodeanu
Sa o luam pe rand...
-Panoul furnizeaza curent atata timp cat are intensitatea de lumina necesara, deci bateria nu are cum sa se descarce. Regulatoarele de generatie mai noua, au functie de descarcare controlata pentru a mentine bateria calda, adica, daca nu folosesti consumatorii din rulota o perioada indelungata, intervine regulatorul care face o descarcare controlata pana la o anumita tensiune, dupa care o incarca din nou.
-De obicei se evita pe cat posibil cracile mai lasate... diferenta de inaltime intre panou si plafonul rulotei este de aproximativ 6cm, deci este posibil sa detriorezi plafonul, ceeace este mult mai dureros.
-aceasta varianta este cea propusa si folosita de catre producatori( avantajul este ca incarca tot timpul)
VW B7 + LMC 390
0740131141
Respect

Odenie Sergiu
Membru forum

Mesaj de Odenie Sergiu » 08 Apr 2011, 21:47

Doru Bodeanu scrie: daca panoul sta pe rulota la lumina zilnic, vara-iarna, viata acestuia nu se reduce semnificativ fata de varianta in care daca nu ai nevoie de el il pui frumos in cutie ?
Care ar fi motivele cu exceptia evitarii furtului ?
si caut argumente pro si contra pentru una din variante.
Ba da,se reduce;in plus oricum trebuie destul de des curatat,pentru ca se vede pe rulota ce negreala se depune,frunze,etc,ceea ce face ca lumina sa nu mai ajunga la celule in totalitate.Dupa parerea mea,in afara de motivul evitarii furtului,care cred ca doar la noi este mai resimtit;alt motiv de a pune panoul sus,ar fi comoditatea.Referitor la furt,cred ca e un motiv destul de important pt. ca nu e deloc ieftin un panou,de aceea nu se doteaza multi cu asa ceva;iar despre comoditate,( repet,e parerea mea) tinand cont ca un panou mobil poate fi mai eficient daca-l deplasezi dupa soare,trebuie insa depozitat,transportat in conditii de siguranta,mutat de colo colo si "monitorizat",deci e o grija si o munca in plus(bateria,la fel trebuie dusa si incarcata,daca nu este folosita peste iarna spre ex.).Cred totusi ca nici in vest,cine pleaca prin oras sau in excursii nu si-ar lasa panoul mobil afara,in conditiile in care s-a cam liberalizat accesul din est in vest.
Eu am adoptat o solutie de mijloc as zice.Adica transport panoul in rulota,asigurat sa nu se deterioreze;la destinatie il pun pe rulota si-l conectez cu doua mufe,la circuitul care duce in rulota.Pentru orice eventualitate il asigur si prin prinderea cu un lant, de manerele trapei.(Asta ar ingreuna in caz ca totusi cineva ar incerca sa-l ia;oricum ar avea nevoie si de o scara pentru a ajunge pe rulota si de tupeu,care insa nu lipseste :mrgreen: )Astfel impac "si capra si varza";protejez panoul,maresc durata de folosire la 100% din capacitate practic pe viata.Dar este destul de incomod sa-l urci,sa-l cobori cand pleci,sa duci bateria la incarcat;problema e ca nu mi-as mai permite sa iau altul,deci vreau sa-i lungesc viata cat mai mult si trec peste comoditate :oops: .Ar mai fi varianta ca panoul sa fie pus sus permanent (lipit) cum e la Nae de ex. iar cand nu este folosita rulota sa fie acoperit cu ceva pentru a nu fi in contact cu lumina;bateria daca este AGM sau cu gel,pastreaza curentul fara sa se descarce chiar si 6 luni(daca nu este tinuta la temperaturi de inghet) si nu ar necesita incarcarea intre deplasari.Eu nu am ales aceasta varianta deoarece nu am un loc sigur de parcare a rulotei si nu mi-am permis sa risc sa raman fara panou.Pt ca daca il vede in timp totusi cineva,se poate demonta,chiar si lipit fiind si "subtiliza",mai ales daca rulota nu e pazita.
Poate vreuna din idei va face sa optati pentru mobilitate sau fix.
Volkswagen Golf+Dethleffs Nomad RD3/in general...OFF CAMPING

Ești considerat geniu nu numai prin ceea ce ai scris, ci și prin ceea ce ai evitat să scrii.
Gavriil Stiharul

Popescu Niculae
Membru forum
Oras: alexandria
Data nasterii: 14 Sep 1959

Mesaj de Popescu Niculae » 08 Apr 2011, 22:02

Sergiu un sfat prietenesc , nu te mai chinuii cu coborit urcat si chestii din astea , acel panou te va tine cel putin 5 ani garantat, si iti spun ca peste 5 ani vei lua un astfel de panou pe nimic asa ca termina cu economiile astea ca nu au sens, foloseste scula la maxim si daca nu va fi asa peste 5 ani iti fac eu cadou un panou de care ai tu.
COMPASS RALLYE GTE 400/2-1998-- Mercedes Vito+AUDI A6
NAE - 0761211081

Odenie Sergiu
Membru forum

Mesaj de Odenie Sergiu » 08 Apr 2011, 22:37

Stiu ca va tine 5 ani,da n-o sa-mi permit nici peste 5 ani sa-mi iau altul (la varsta mea nu ma duc la privat,raman bugetar;daca o tin tot asa "conducatorii nostrii iubiti" peste 5 ani va fi un lux sa iau si o maslina :mrgreen: :oops: ;ce sa mai zic de un panou fotovoltaic,oricat s-ar ieftini ele).Oricum,de ce sa mearga de pomana sa produca curent cand nu folosesc rulota;si din pacate la cat a ajuns benzina,invers proportional cu venitul,e un efort si sa bag benzina sa mai "scot" rulota la iarba verde.;sa nu rugineasca protapul :roll: .
In afara de asta,cum spuneam n-am curte unde sa tin rulota supravegheata,deci nici pe rulota n-ar fi in siguranta pe timp indelungat si nu-s sigur ca ar apuca sa stea 5 ani.
Cat despre cadou...o sa urmaresc cu interes pretul peste 5 ani :mrgreen: .
Volkswagen Golf+Dethleffs Nomad RD3/in general...OFF CAMPING

Ești considerat geniu nu numai prin ceea ce ai scris, ci și prin ceea ce ai evitat să scrii.
Gavriil Stiharul

Raspunde