XGO XGO XGO XGO

Astăzi este 23 Noi 2020, 21:03

DIY Panouri solare -Putem sa construim singuri...?

Discutii despre functionarea, intretinerea si repararea instalatiei electrice.

Moderator: Moderatori

Reguli forum
Asigurati-va ca ati citit si insusit Regulamentul acestui forum.
Dupa prima logare pe forum va rugam sa accesati "User Control Panel" si sa va completati datele personale, acesta incluzind Localitatea, marca masinii si a rulotei din dotare.
Nerespectarea acestor reguli atrage dupa sine stergerea userului din baza de date a forumului.
Raspunde
RollandBilti
Membru forum

Re: DIY Panouri solare -Putem sa construim singuri...?

Mesaj de RollandBilti » 04 Mai 2010, 21:37

sper sa va fie de folos.
controlerul l-am luat de la o firma din bucuresti. ideea e sa aiba cam cu vreo 20 a suta mai mult decat panoul. al meu poate duce trei panouri iar modelul e apple20 de la sundaya. face incarcarea in trei trepte si in pwm pentru cei care cunosc.
cu controlerele trebuie sa aveti grija sa se potriveasca la tipul bateriei. cele cu gel necesita unele mai speciale.

legat de calculator o sa vad daca il mai am pe laptop la serviciu iar geamul e unul normal.

Odenie Sergiu
Membru forum

Mesaj de Odenie Sergiu » 04 Mai 2010, 21:48

Pentru cei interesati am atasat un calculator pentru panou solar.Functioneaza foarte bine!
Atașamente
calculator_panou_solar.xls
(34.5 KiB) Descărcat de 264 ori
Volkswagen Golf+Dethleffs Nomad RD3/in general...OFF CAMPING

Ești considerat geniu nu numai prin ceea ce ai scris, ci și prin ceea ce ai evitat să scrii.
Gavriil Stiharul

Liviu Adrian
Membru forum

Mesaj de Liviu Adrian » 05 Mai 2010, 12:30

Cu largul concurs al lui Rolland, anul asta mi-am mai facut un panou, dupa ce anul trecut facusem inca unul, dar cu alta tehnologie.
O sa incerc sa pun si pasii parcursi de mine, cu mentiunea ca am incercat sa copiez intocmai tutorialul lui Rolland.
Multumesc, Rolland !

Dupa ce am taiat conductorii la dimensiunea a doua latimi de celula, m-am apucat sa-i lipesc pe acestea
Imagine

Dupa ce am atasat conductorii la toate celulele, pe o parte, am trecut la inserierea lor direct pe foaia de geam, taiata in prealabil(dimensiunea aleasa de mine a fost 107/52 cm). Eu am ales sa pun cate un distantier de gresie (5mm) la fiecare 2 celule, astfel incat sa stau linistit la preluarea eventualelor socuri mecanice.
Imagine

Dupa ce am inseriat toate celulele, respectand dimensiunile trasate de distantierii lipiti pe masura ce avansam, am trecut la confectionarea chenarului, ce l-am umplut ulterior cu silicagel. Si pentru ca la primul panou au fost probleme de condens, am facut chiar doua socluri pt absorbant.
Imagine
Imagine

La pasul urmator am lipit conductorii ce urma sa-i trag afara si am pus un cordon generos de silicon pentru acvarii (cca un tub)de jur-imprejur.
Imagine

Ultima etapa a fost sa asez deasupra cealalta foaie de geam, taiata identica cu prima si sa montez canalul conductor de jur-imprejur. Cand taiati geamul, rugati sa va slefuiasca bine marginile pt a evita scurgeri de "energie vitala". Pt ca iesirile din panou sunt in diagonala, unul dintre cabluri l-am tras langa celalalt pe sub acest canal cu functie de rama.

Imagine

Imagine

In afara de multa rabdare, nu cred ca-i nevoie de cine-stie-ce aptitudini.
Asa ca spor la treaba doritorilor.
Sanatosi sa fim...restul iese din respect si prietenie

RollandBilti
Membru forum

Mesaj de RollandBilti » 05 Mai 2010, 14:03

frumos lucrat! prima data am crezut ca este al meu. mai ales ca si masa ta e de aceeasi culoare.
cat ti-a luat in ore ca sa-l faci? eu am lucrat cam 5-6 ore impartite pe trei zile.

ps: cand il faci pe urmatorul fa niste probe la soare ca sa vezi voltajul si curentul la orele amiezii.

Liviu Adrian
Membru forum

Mesaj de Liviu Adrian » 05 Mai 2010, 21:22

Ei, nici chiar asa.......Sau poate indemanarea mea lasa mult de dorit, pentru ca eu am lucrat 1-2 ore/zi timp de vreo 2 saptamani.
La urmatoarea iesire il pun la treaba, il pozez si vin cu lamuriri.
Multumesc inca o data, Rolland.
Sanatosi sa fim...restul iese din respect si prietenie

Nicu Iancu
Membru forum
Oras: Bucuresti
Data nasterii: 05 Iul 1967
Localitate: Bucuresti, VW Passat + TEC 490K1/2000, tel. 0744428858

Mesaj de Nicu Iancu » 25 Mai 2010, 15:00

Buna ziua domnu' Sergiu,
Am citit ''articolul'' scris de dumneavoastra si m-ar interesa si pe mine sa cumpar un panou voltaic, un acumulator si un regulator.
Singura problema este ca nu stiu de citi watti sa fie panoul, regulatorul si acumulatorul de citi amperi ?
Am gasit la Roxana de la Exis din C.LUNG acumulator de 60A(105EURO), regulator de 6A(25EURO) si panou de 50W(184EURO), deci total 314 EURO.
Ce parere aveti in primul rind de pret ?
Si despre compatibilitate intre ele ?
Mentionez ca seara consum cu TV-LCD 2-3 ore, 1-2 surse de lumina economice (eventual pe LED-uri),si in cursul zilei folosesc bateriile de la ghiuvete (in mod normal), si seara dusul de rigoare.Ce parere aveti ?Cele mai sus mentionate, fac fata sa se incarce acumulatorul in timpul zilei?
Astept raspunsul ! Multumesc, Nicu Iancu.
Va doresc tuturor "TRASEE MINUNATE"!

Costin Tabra
Membru forum
Oras: București
Data nasterii: 12 Iul 1970

Mesaj de Costin Tabra » 25 Mai 2010, 15:26

@Nicu Iancu: Ca unul care ma ocup de astfel de sisteme, incerc sa va raspund la intrebarile dumneavoastra.

In primul rand, trebuie calculat necesarul de energie electrica in intervalul de 24 de ore al unei zile (deoarece unii consumatori se folosesc atat ziua cat si seara, iar alti consumatori se folosesc numai pe intuneric - becurile). Ca sa aflati necesarul de energie electrica, faceti urmatoarea socoteala:

Puterea fiecarui consumator x timpul de utilizare (cumulat) in 24 de ore = energie necesara acelui consumator.

Adunati toti consumatorii si veti afla necesarul de energie electrica pentru o perioada de 24 de ore. Panoul de 50W de care spuneti produce intr-o zi circa 250W, de aceea, din experienta mea, consider ca este prea mic pentru toti consumatorii enumerati de dumneavoastra. Acumulatorul este "cam pe acolo", avand in vedere ca veti folosi rulota preponderent in perioada calda a anului, cand si iluminarea este destul de buna.

Din cele descrise de dumneavoastra si din calculele pe care vi le-am recomandat, parerea mea este ca ar trebui sa va indreptati atentia catre un panou de cel putin 75W putere maxima... Si la pretul pe care l-ati gasit la Exis, veti primi un panou solar fabricat in R.P.China.

Va stau la dispozitie cu orice alte informatii va sunt necesare.
Ford Focus Tournier 1,6 TDCi + Wilk DeLuxe 450
Membru asociat
+40 729 082819
+40 730 RULOTA
costin.tabra@gmail.com

RollandBilti
Membru forum

Mesaj de RollandBilti » 25 Mai 2010, 15:37

Nicule: eu iti recomand un acumulator de 90ah. eu aveam cam aceeasi consumatori ca si tine (tv vreo 2 ore, laptop mic 2 ore, lampi, pompe, dus plus incarcat telefoane) si m-am descurcat de minune cu un acumulator deep cycle si un panou solar homemade de 63 de watt. romanesc (ca l-am facut eu :D ) dar cu celule de calitate.
in plus, daca faci turism doar de weekend, iti recomand unul de 150ah. asa o sa il ai incarcat vineri cand pleci si o sa te tina fara probleme 3 zile chiar daca o sa fie innorat.

ps: ii rog pe cei care au luat un panou chinezesc sa faca o proba la ora amiezii sa vedem cat curent si voltaj dau. asa ne putem lamuri daca sunt bune sau proaste.

Odenie Sergiu
Membru forum

Mesaj de Odenie Sergiu » 25 Mai 2010, 16:09

Nicu Iancu scrie:Sergiu,
Am citit ''articolul'' scris de dumneavoastra si m-ar interesa si pe mine sa cumpar un panou voltaic, un acumulator si un regulator.
Singura problema este ca nu stiu de citi watti sa fie panoul, regulatorul si acumulatorul de citi amperi ?
In prima pagina a acestui topic am atasat un "calculator pt.panoul solar,pt.cei interesati.Daca descarcati acest document,puteti introduce datele consumatorilor(putere,nr.de ore de functionare) in el si el va calcula ce baterie ar fi potrivita (ca amperaj) si ce putere ar trebui sa aiba panoul solar pt.a face fata consumului.Cum spunea si colegul @Costin,si eu zic ca ar fi mai potrivit un panou de 75-85Wp(al meu e de 87Wp).Si o baterie de 90Ah ar fi suficienta,cred;dar cel mai edificator(convingator) este calculul facut de documentul atasat pe pag.1.Cat priveste pretul,panourile s-au ieftinit considerabil fata de anul trecut.Despre marca(fiabilitate),nu ma pot exprima;un singur lucru pot sustine cert:daca panoul nu este expus la lumina in perioadele cat nu este folosita rulota,cu atat perioada de functionare la 100% din capacitate se prelungeste.Si nu e de neglijat.Mie mi se pare risipitor sa-l las pe rulota sa produca curent inutil in perioadele cat nu folosesc rulota,scazandu-i durata de viata.
rollandbilti scrie: ps: ii rog pe cei care au luat un panou chinezesc sa faca o proba la ora amiezii sa vedem cat curent si voltaj dau. asa ne putem lamuri daca sunt bune sau proaste.
Tinand cont ca panoul meu este acasa,cand nu-l folosesc la rulota,pot sa masor tensiunea in gol si curentul de scurtcircuit;problema e ca nu mai in week-end pot fi la ora 13-14 acasa si daca e vreme buna :wink: .Daca nu incearca nimeni pana atunci sa masoare,o sa o fac eu;sunt si eu curios de rezultate si ce concluziii se vor trage.
Volkswagen Golf+Dethleffs Nomad RD3/in general...OFF CAMPING

Ești considerat geniu nu numai prin ceea ce ai scris, ci și prin ceea ce ai evitat să scrii.
Gavriil Stiharul

Nicu Iancu
Membru forum
Oras: Bucuresti
Data nasterii: 05 Iul 1967
Localitate: Bucuresti, VW Passat + TEC 490K1/2000, tel. 0744428858

Mesaj de Nicu Iancu » 25 Mai 2010, 17:13

Va multumesc tuturor pentru promptitudinea raspunsurilor !
Poate ma ajuta cineva cu un pont de unde pot cumpara toate cele...acumulator,panou si regulator (ceva de calitate si pret mai bun).
Va multumesc din suflet pt. ca dati dovada de ''colegialitate''
Va doresc tuturor "TRASEE MINUNATE"!

Costin Tabra
Membru forum
Oras: București
Data nasterii: 12 Iul 1970

Mesaj de Costin Tabra » 26 Mai 2010, 21:28

Nicu, trimite-mi un mail pe adresa din semnatura si iti trimit o oferta de pret pentru componente din Germania. Daca ti se "potrivesc", mergem mai departe. Daca te "strange" buzunarul dupa ce vei vedea oferta mea, exista, cum spunea si Ionut, Doraly cu alte componente si alte preturi.
Ford Focus Tournier 1,6 TDCi + Wilk DeLuxe 450
Membru asociat
+40 729 082819
+40 730 RULOTA
costin.tabra@gmail.com

cojocariu marius
Membru forum

Mesaj de cojocariu marius » 30 Mai 2010, 09:29

Am fost la Schitul Poiana Arsitei din jud.Suceava zilele trecute si l-am cunoscut pe parintele Pantelimon.Locatia este foarte frumoasa situata in comuna Capu Campului,inainte de Gura Humorului.(daca se doreste voi da toate amanuntele cum se poate ajunge acolo,fara rulota ca sa stiti din start).Parintele foloseste 2 panouri solare marca Solara cu indicatiile din foto pentru iluminatul a doua becuri de 12 volti.Din ce am citit eu acele panouri pot mult mai mult decat se foloseste parintele.Circuitul este format din cele 2 panouri care sunt legate la 3 acumulatori de 165 amperi(sunt uriasi).
Parintele ar dori sa stie daca pe timp de vara poate pune un frigider legat la un invertor.Cele doua panouri solare(si cele 3 baterii de 165 amperi) pot duce un frigider?
Va multumesc
Atașamente
270520101804 [800x600].jpg
270520101804 [800x600].jpg (57.98 KiB) Vizualizat de 2362 ori
270520101805 [800x600].jpg
270520101805 [800x600].jpg (68.23 KiB) Vizualizat de 2362 ori
270520101810 [800x600].jpg
270520101810 [800x600].jpg (69.4 KiB) Vizualizat de 2374 ori
Merg ca melcul cu casa dupa el....Vectra C 1.9 cdti+Abi Viceroy GXL

Raspunde