XGO XGO XGO XGO

Astăzi este 29 Noi 2020, 06:23

Am revenit din concediu

Moderator: Moderatori

Reguli forum
Forum rules
Asigurati-va ca ati citit si insusit Regulamentul acestui forum.
Dupa prima logare pe forum va rugam sa accesati "User Control Panel" si sa va completati datele personale, acesta incluzind Localitatea, marca masinii si a rulotei din dotare.
Nerespectarea acestor reguli atrage dupa sine stergerea userului din baza de date a forumului.
Raspunde
Constantin Curelea
Membru fondator

Am revenit din concediu

Mesaj de Constantin Curelea » 03 Aug 2009, 12:13

Bine v-am regasit dupa cca.3 saptamani de absenţă!
Concediul petrecut în Austria împreună cu familia Dăniloaia Arcadie, posesoare de camper model Ford- Rimor, a fost o încântare pentru toţi.
Drumuri de o calitate foarte bună, spaţii de cazare deosebite, locuri pitoreşti.
Am avut plăcerea să întâlnesc şi colegi ai asociaţiei noastre(Dan Danciu, Mircea Ionescu)care au petrecut concediul cam in aceleaşi locuri.
Spunea cineva, mai demult, pe forum, că petrece concediul, cu rulota, numai în Europa de vest. Are perfectă dreptate data fiind calitatea drumurilor şi a serviciilor oferite în camping.
Mergând cât mai multi dintre noi în mediul adevărat ruloturistic, poate, reuşim să înţelegem şi să aplicăm regulile de comportare în domeniu.
Tarifele de cazare în camping sunt de max. 35-40 euro pentru 3 persoane în sezon iar locuri se găsesc şi fără rezervare.În cest tarif este inclusă şi intrarea la bazele de agrement nautic din apropiere.
Dacă sunt doritori, le pot oferi indicaţii cu privire la itinerariu şi locuri de popas pentru Austria văzută, cu rulota şi camper, în 10 zile.
Constantin Curelea
Bucuresti
Dacia Logan 1,4 MPI+Rulota Knaus Sudwind 420
0723 206 708
e-mail : cureleacostel@yahoo.com

ORICE CĂLĂTORIE ESTE O EXPERIENŢĂ DE VIAŢĂ !

Gheorghe Raluca
Membru forum
Oras: Bucuresti
Data nasterii: 03 Mai 1979

Re: Am revenit din concediu

Mesaj de Gheorghe Raluca » 03 Aug 2009, 13:05

bine ati revenit...ne incantati si noua privirile cu ceva fotografii?
OPEL ASTRA CARAVAN 1.6 FARA RULOTA...RULOTA ESTE LA UN HYUNDAY TUCSON 2.0 CRDI SI SE NUMESTE HOBBY DELUXE 530.

TEL: 0722.672.011

EMAIL: ralucapui@yahoo.com

Traiti viata la maxim...nu se stie cat mai avem din ea!

Serpescu Gheorghe
Membru forum

Mesaj de Serpescu Gheorghe » 03 Aug 2009, 18:15

Bine ati revenit si asteptam pozele. Sa ne spuneti cat mai multe despre traseu si detalii, cum s-a comportat rulota si masina la drum, ma refer la raport masina rulota :D , daca au fost probleme, pentru ca si noi vrem sa plecam si sa stim daca luam multe bagaje sau nu! :oops:
Opel Insignia Sport Tourer+Chateau Chiara 450

Când ești mort, nu știi că ești mort. E greu doar pentru ceilalți... la fel și când ești prost. "Philippe Geluck"

Ionel Hociung
Membru forum

Mesaj de Ionel Hociung » 03 Aug 2009, 20:46

Pozele, pozele...........cât costă pozele?
Cand iti faci bagajele pentru vacanta, ia-ti jumatate din haine si dublu bani.

Renault Megane & Adria Prima

Constantin Curelea
Membru fondator

Mesaj de Constantin Curelea » 04 Aug 2009, 11:38

Itinerariul a fost următorul:
Bucuresti-Saliste(camping Salisteanca)-Cluj Napoca (camping El Dorado)-1Mai (Camping Cazare Stefan)-Viena (CampingSud)-Salzburg (Camping)-Mitersill(Camping Schmidl)-Klaghenfurt(Camping Strandbad)-Graz(Camping Schwarzl see)-Balaton (Camping Park)-Timisoara (Camping Internaţional)-Cisnădioara(Camping Ananas)-Bucureşti.
Total 4000 Km, timp de 19 zile din care 14 zile în afara tarii(cca.2800km)
Costul călătoriei pentru 3 persoane, rulota şi autoturism Logan 1,4 MPI, s-a situat intre 1200 şi 1300 euro.
In tara campingul a costat intre 60 lei la Ananas şi 100 lei la Internaţional iar in Austria intre 20 euro la Schmidl şi 36 euro la Vien Sud.
Vă recomand să nu căraţi bagaje inutile de tipul cortului pentru rulota, al generatorului, al gratarului si carbunilor.In camping nu este permis focul deschis.
Loganul a cam gâfâit la rampele lungi şi mai abrubte de 9%.Motorul s-a încălzit dar nu a ajuns la fierbere.
În Austria, chiar pe autostradă, sunt rampe lungi.De asemenea sunt tuneluri la altitudini înalte, de lungimi mari, pe care este bine să le parcurgi cu rezerva de putere a autoturismului.
Nu căraţi carburant din tara.Pretul este comparabil cu cel de la noi, de cca.1,1-1,2 euro/litru benzina.
Sunt magazine marca Lidl, Hofer, Billa,etc. care, atentie, nu sunt deschise duminica.
Preturile la alimente sunt apropiate de cele de la noi.
Puteţi plati cu cardul toate cheltuielile dar sa aveti euro lichizi pentru ca sunt foarte dese situatiile(mai ales în supermarketuri)cand nu sunt recunoscute de aparate cardurile.
Taxa minima de drum in Austria este de 7,7 euro pentru 10 zile şi de autostrada în Ungaria de 1530 forinti pentru 4 zile.
Va recomand ca la vizitarea oraşelor sa folosiţi transportul în comun. Taxa parcărilor este mare iar amenzile pentru parcări incorecte sunt foarte mari.
Respectaţi regulile de circulaţie şi în mod deosebit regimul de viteza în localităţi.
Sunt camere de luat vederi, radare fixe.
Voi încarca o parte din pozele facute.
Constantin Curelea
Bucuresti
0723 206 708

Constantin Curelea
Membru fondator

Mesaj de Constantin Curelea » 04 Aug 2009, 12:22

Imagine

Asa a inceput: Camping Salisteanca (tarif 57 lei/2 persoane)

Imagine

Camping El Dorado lângă Cluj Napoca

Imagine

ÃŽn imensa parcare de la Pandorf alaturi de prietenul Mircea Ionescu
Constantin Curelea
Bucuresti
0723 206 708

Ramona Danciu
Membru forum

Mesaj de Ramona Danciu » 12 Aug 2009, 14:05

Salutam si noi pe d-nul Curelea. Din Viena-unde ne-am intilnit- noi am venit inapoi in Ungaria prin partea de sud-am intrat pe la Oradea cu campare la Berekfurdo-, am campat si vizitat in sud statiunile termale Heviz, Kiskoros, Tiszakecske, Gyula,....intrare prin Arad cu oprire la Camping Avram Iancu si acasa la Tg Mures.Total aproape 3 saptamini, in jur de 1700?km .Apoi am stat 5 zile la Laguna Albastra unde ne-am ,,petrecut,, cu Bogdan Ionita.Noi am facut excursii pe Transfagarasan, Sambata de sus si altele de prin zona. Intrucit in Ungaria avem deja multe campinguri ,, la activ,, si de anul trecut si din anul acesta, putem sa ajutam cu sfaturi oricind.... :P pentru concediul viitor.De pe acum putem spune ca raportul calitate - pret oferit la Tiszakecske este cam imbatabil. Speram la cit mai multe si placute intilniri cu colegii rulotisti... chiar daca plecam in concedii singuri... ne intilnim prin campinguri caci dupa cum am vazut pe forum se tot mareste numarul rulotistilor.
Ramona Danciu, Honda CRV + KNAUS AZUR

Constantin Curelea
Membru fondator

Mesaj de Constantin Curelea » 04 Sep 2009, 10:32

Se pot trimite imagini prin intermediul forumului.
Va prezint macheta Sfintei biserici Curtea de Argeş , simbol al României, la muzeul Minimundus din Klaghenfurt-Austria.
Atașamente
Curtea de Arges mic.jpg
Curtea de Arges mic.jpg (80.69 KiB) Vizualizat de 2485 ori
Constantin Curelea
Bucuresti
0723 206 708

Constantin Curelea
Membru fondator

Mesaj de Constantin Curelea » 04 Sep 2009, 17:03

Alpii din Austria
Atașamente
IMG_3131mic.jpg
IMG_3131mic.jpg (49.41 KiB) Vizualizat de 2390 ori
Constantin Curelea
Bucuresti
0723 206 708

Raspunde