XGO XGO XGO XGO

Astăzi este 29 Sep 2020, 20:18

Invitatie la pescuit in delta

Moderator: Moderatori

Reguli forum
Forum rules
Asigurati-va ca ati citit si insusit Regulamentul acestui forum.
Dupa prima logare pe forum va rugam sa accesati "User Control Panel" si sa va completati datele personale, acesta incluzind Localitatea, marca masinii si a rulotei din dotare.
Nerespectarea acestor reguli atrage dupa sine stergerea userului din baza de date a forumului.
Blocat
Mihai Gheorghe

Re: INVITATIE LA PESCUIT ÃŽN DELTA

Mesaj de Mihai Gheorghe » 08 Oct 2008, 21:44

Poate astea :D
Atașamente
image_17316 [640x480].jpg
(36.44 KiB) Descărcat de 965 ori
image_173132222 [640x480].jpg
(24.69 KiB) Descărcat de 943 ori

Petrescu Eugen
Membru forum

Mesaj de Petrescu Eugen » 08 Oct 2008, 22:01

ANUNT IMPORTANT
Am fost astazi la Murighiol pentru definitivarea locului de campare.
Grea treaba cu alegerea asta!!
Deoarece conditia primordiala este accesul în caz de vreme nefavorabila, am ales un loc de campare în imediata vecinatate a asfaltului, la cca. 300 m.
Este o pajiste arhiîncapatoare pentru efectivul nostru, aflata pe marginea lacului, la marginea loc. Murighiol, administrata de primaria Murighiol, aflat în spatele pensiunii "Cristiana", mai putin spectaculos ca peisaj, dar are alte avantaje: acces facil, utilitati (foto 1-4).
ESTE SPATIU SUFICIENT ASA CA SE POT MONTA CORTURILE LA RULOTE!
Am contactat telefonic patronul pensiunii, care este din Bacau, pentru a aranja locuri de cazare pentru persoane venite împreuna cu unii participanti (cazul lui Costel Curelea si altii) si a negocia asigurarea de utilitati pentru tabara (curent, apa, WC).
A fost de acord, cu conditia sa discut cu Primaria, proprietara terenului.
Tariful pentru utilitati îl vom stabili marti când ajunge si patronul si noi acolo, dar m-a asigurat ca va fi convenabil.
Tariful pentru cei ce vor sa stea la pensiune este: camera cu 2 paturi - 220 RON/noapte, mic dejun inclus, dar negociabil.
REZERVARE locuri la pensiune la telefonul patronului Ducu Hermegiu: 0744694566.
Am discutat cu primarul din Murighiol si am stabilit urmatoarele: nu se plateste camparea, ne va asigura gratis un tractor pentru a tarnsporta sacii cu gunoi strânsi de la locul de campare si vom avea permanent o remorca în care sa punem zilnic sacii de gunoi sa nu-i rupa câinii noaptea.
ÃŽn imediata vecinatate a locului de campare, cca. 1000 m avem locuri frumoase de pescuit (foto 5-13), unde vom tine si concursul.
Iata si pozele:
Atașamente
Foto1.jpg
Locul de campare din spatele Pensiunii "Cristiana"
(37.45 KiB) Descărcat de 917 ori
Foto2.jpg
Loc campare1
(44.58 KiB) Descărcat de 915 ori
Foto3.jpg
Loc campare2
(35.77 KiB) Descărcat de 917 ori
Foto4.jpg
Loc campare 3
(38.95 KiB) Descărcat de 916 ori
Foto5.jpg
ÃŽn drum spre locuri de pescuit
(47.02 KiB) Descărcat de 910 ori
Foto6.jpg
Locuri de pescuit 1
(78.37 KiB) Descărcat de 913 ori
Foto7.jpg
Locuri de pescuit 2
(64.74 KiB) Descărcat de 909 ori
Foto8.jpg
Locuri de pescuit 3
(82.7 KiB) Descărcat de 907 ori
Foto9.jpg
Locuri de pescuit 4
(52.4 KiB) Descărcat de 900 ori
Foto10.jpg
Locuri de pescuit 5
(46.5 KiB) Descărcat de 900 ori
opel astra 2,0 dti + fendt joker (xaver) 496A
Membru asociat
tel. 0745501522
"Natura ne aseamănă, educaţia ne deosebeşte" - Confucius

Sandu Toma
Membru forum

Mesaj de Sandu Toma » 08 Oct 2008, 22:06

Inca odata ,multumim Eugene !
Orice problema are o rezolvare practica

Petrescu Eugen
Membru forum

Mesaj de Petrescu Eugen » 08 Oct 2008, 22:11

Continuare:
Accesul se face facil de la sosea. Chiar la intrarea în Murighiol, sunt panourile din foto 14.
În dreptul indicatorului de localitate alb "Murighiol" se face un drum la stânga chiar pe la coltul primei case, asa cum arata sageata din foto 14 si 15.
Se merge pe acest drum (deja în fundalul foto 15 se vede pensiunea) cca. 250 m si se ajunge la rascrucea din foto 16. Virati la stânga si ... gata! Ati ajuns! Ne gasiti acolo! Oricum ne vedeti si din sosea.
Atentie! La intrarea din sosea pe drumul de acces spre pensiune luati curba larg pentru a putea intra, ca intrarea e cam îngusta, dar merge!
Atașamente
Foto11.jpg
Locuri de pescuit 6 (la lansetă)
(89 KiB) Descărcat de 845 ori
Foto12.jpg
Locuri de pescuit 7 (la lansetă)
(84.59 KiB) Descărcat de 835 ori
Foto 13.jpg
Locuri de pescuit la ştiucă
(57.19 KiB) Descărcat de 833 ori
Foto14.jpg
Indicatoarele de la intrarea în Murighiol
(39.5 KiB) Descărcat de 785 ori
Foto15.jpg
Drumul la stânga unde părăsiţi asfaltul
(60.39 KiB) Descărcat de 786 ori
Footo16.jpg
După cca. 250 m de la şosea viraţi uşor stânga şi ... gata! BINE AŢI VENIT!
(48.4 KiB) Descărcat de 759 ori
Membru asociat
tel. 0745501522

medrea ioan

Mesaj de medrea ioan » 08 Oct 2008, 23:24

CEL MAI MULT MA ENERVEAZA NEGATIVISTII ................OARE DE CE PRESIMT CA TOTUL VA FI O NENOROCIRE SI UN DEZASTRU ???????????????? ---------------------------- UNDE - I BINE , NU-I - - DE MINE , UNDEI RAU - HOP SI EU ------ > 2 CAMPERE = 5 PERSOANE < - DACA DOMNUL VA INGADUI .................

Petrescu Eugen
Membru forum

Mesaj de Petrescu Eugen » 08 Oct 2008, 23:54

Ce presimtiri aveti dle Medrea?
Va trec în prezenta, dar dati si restul de date: localitatea, nume, prenume participanti, nr. pescari?
Membru asociat
tel. 0745501522

Petrescu Eugen
Membru forum

Mesaj de Petrescu Eugen » 09 Oct 2008, 00:21

Rog toti participantii sa verifice datele din prezenta si sa semnaleze eventualele neconcordante, iar cei ce n-au comunicat LOCALITATEA, NUME-PRENUME, DATA SOSIRII SI NR. PESCARI îi rog insistent sa le comunice.
Atașamente
Prezenta la zi.xls
(31 KiB) Descărcat de 36 ori
Membru asociat
tel. 0745501522

Petrescu Eugen
Membru forum

Mesaj de Petrescu Eugen » 09 Oct 2008, 00:37

REGULAMENTUL CONCURSULUI DE PESCUIT
Art. 1. Puteti avea "N" scule de pescuit la voi, dar se va pescui cu o singura scula de pescuit (undita, lanseta), care se poate schimba în timpul concursului.
Art. 2. Momeala: ce va trece prin cap.
Art. 3. N-aveti voie sa schimbati locul stabilit prin tragere la sorti (membrii din aceeasi familie vor fi vecini).
Art. 4. Se vor decerna urmatoarele premii suportate din contributia fiecarui participant la concurs (cca. 6 RON/participant):
-Premiul pentru cel mai mare peste prins (cel mai valoros premiu). :lol:
- Premiul pentru cei mai multi pesti prinsi, indiferent de cantitatea totala. :D
- Premiul de consolare pentru cei mai putini pesti prinsi. :(
GATA! FIR ÃŽNTINS! :mrgreen:
Membru asociat
tel. 0745501522

Rusu Mihail
Moderator
Oras: Bucuresti
Data nasterii: 22 Iun 1956

Mesaj de Rusu Mihail » 09 Oct 2008, 00:42

Colegule Eugen, si colegilor participanti, o propunere.

De citava timp, ca si ceilalti, tot studiez problema Murighiol.

Eugen si colegii de acolo, va intelegem bunavointa, intelegem in ce situatie grea va aflati cu alegerea locului – si – va respectam ceea ce faceti…multumim, dar…avem o propunere….
Cred ca ar fi bine sa nu ne facem atitea probleme cuprinse in cele 16 pagini de pina acum…
Poate ar fi bine sa lasam locatia propusa initial, unde multi “ne-pescari” ar veni cu drag, sa vada ..ceva apa , o barcuta …si ceva padure….mai ales pt cei ce vin de departe… asa cum ati gindit dvs. initial. Cu pescarii nu-i problema…oriunde am fi la murighiol, se rezolva… problema e a majoritatii …
Gindim si credem ca, abia miercuri se poate lua o decizie finala avind in vedere ca situatia meteo pt 2-3 zile e mult mai probabila , decit cea cu atit timp inainte anuntata …
In plus, avem tel mobile, avem barometrele cu noi, atit in camper cit si de acasa, care ne anunta cu 24 de ore inainte ploaia…deci, nu cred ca-i cazul de renuntat la o zona asa frumoasa, numai de frica ploii… In plus, vom avea si date exacte despre vremea la Murighiol, de la statia aeroportului… ei ne vor comunica telefonic cu exactitate timpul… ( asta e problema mea )
Cei ca noi, cu campere grele de 3500 kg , am putea a ne face ginduri cu tractarea pe noroi …sa distrugi 20-30 mii de euro alunecind de pe dig...nu prea e convenabil ...dar, majoritatea sint rulote mici si usoare si nu cred ca ar trebui sa ne facem probleme… Sa zicem ca in caz exceptional, camperele grele ar putea ramine la citeva sute de metri, la intrarea pe dig ...sau in parcarea de la poarta campingului Pelican...nu-i o suparare...asta-i cu ...tonajul...
Nu avem nimic cu cimpul X sau cu Pensiunea Y , dar ca sa venim numai ca sa ne vedem intr-un loc, asa am putea alege sa ne gasim cu totii si in… parcarea Metro din Tulcea…unde avem conditii ...beton, lumina de la stilpi …caldura in magazin…si rafturi pline…in caz ca…ne place... :)
Cred si presimt, ca multi gindesc ca si noi, de a ramine pt locul initial, varianta 1. ...peisaj super....miros de ...Dunare...
In caz ca se anunta ploaie, atunci, putem opta pt varianta 2 si ne anuntam telefonic unde ne gasim…sau , chiar putem a ne muta , in caz ca vedem ca se strica vremea…
Zic rau cumva ? Eu prevad din surse neoficiale, o vreme buna pina Duminica.
Daca cumva m-am bagat aiurea in vorba, sau nu am dreptate, nu ma bagati in seama. Decizia apartine fiecaruia dintre noi. Judecam si decidem ...

PS: Cred ca atunci cind ne-am cumparat rulote sau campere, am facut-o cu totii in mod gindit, sa putem sta cit mai mult off camping…in natura…nu neaparat in campinguri sau la Pensiuni...
Ultima oară modificat 13 Oct 2008, 10:48 de către Rusu Mihail, modificat de 5 ori în total.
Familia Rusu - Lipanesti PH - Granduca Pegaso 63 - 0722.634.800 Mail: familionrusu@gmail.com

Petrescu Eugen
Membru forum

Mesaj de Petrescu Eugen » 09 Oct 2008, 01:11

Draga Mihai,
Ai perfecta dreptate în ce spui, nici nu stii cât regret ca nu putem campa la primul loc anuntat.
Dar crede-ma ca ESTE IMPOSBIL din doua motive:
1. Nr. mare de participanti, imposibil de încaput în acel loc (la ultima vizita când am zis ca mentinem locul initial erau înscrisi cca. 40 echipaje).
2. O mica ploaie la venire sau plecare face accesul IMPOSIBIL, cu consecintele de rigoare.
ÃŽn fond, cine vrea, poate merge acolo, nu-i nici o problema sau suparare.
Membru asociat
tel. 0745501522

Rusu Mihail
Moderator
Oras: Bucuresti
Data nasterii: 22 Iun 1956

Mesaj de Rusu Mihail » 09 Oct 2008, 02:06

Multumesc din suflet pentru raspuns Eugen, ne bucuram ca ne-ai inteles...de fapt stiai de anul trecut dorinta.
Inclin sa cred ca vom campa acolo- la "varianta 1" ,padure, apa, barcute... unde de fapt este pitoresc specfic.
Acum, sigur ai si dreptate pt. ca noua, camperistilor, ne este foarte usor de a pleca repede in caz de...ploaie.
Avantaje si dezavantaje. Asta insa cu conditia sa nu ploua pe la 3-4-5 dimineata cind vom dormi ca...purceii.
In acest ultim caz,apelam la tractorul primariei, sau cel mai sigur ne prelungim sederea pina la.. primavara :)
La campere, mai e avantajul si al curentului electric, mai ales daca au solare. Apa,cam 120 l destul pt 2-3 zile.
Important este sa nu se renunte la intilnire si sa ne regasim , chiar daca unii vor la padure, sau altii la cimpie.
In final cred ca vom gasi o rezolvare care sa impace si capra si varza. Nu-i suparare, unde vom opta pt sedere.
Noi venim de joi si-om vedea atunci - ce si cum - Asa ca : Sa ne regasim sanatosi la un tulburel cu pastrama...
Familia Rusu - Lipanesti PH - Granduca Pegaso 63 - 0722.634.800 Mail: familionrusu@gmail.com

Petrescu Eugen
Membru forum

Mesaj de Petrescu Eugen » 09 Oct 2008, 08:17

ÃŽmbucurator. Sa dea Domnul sa se adevereasca!
http://www.accuweather.com/world-foreca ... L&metric=1
Membru asociat
tel. 0745501522

Blocat