XGO XGO XGO XGO

Astăzi este 13 Noi 2019, 20:17

INFORMATII UTILE PENTRU RULOTISTI

topicuri de informare

Moderator: Moderatori

Reguli forum
Asigurati-va ca ati citit si insusit Regulamentul acestui forum.
Dupa prima logare pe forum va rugam sa accesati "User Control Panel" si sa va completati datele personale, acesta incluzind Localitatea, marca masinii si a rulotei din dotare.
Nerespectarea acestor reguli atrage dupa sine stergerea userului din baza de date a forumului.
Raspunde
Catalin Mihailescu

INFORMATII UTILE PENTRU RULOTISTI

Mesaj de Catalin Mihailescu » 12 Noi 2007, 11:33

Starea drumurilor:

Administratia Nationala a Drumurilor: http://www.andnet.ro:6060/itn/and.asp

Conditii meteo:

Administratia Nationala de Meteorologie: http://www.inmh.ro/
AccuWeather: http://www.accuweather.com/world-index. ... orecastfox
Weather Underground: http://romanian.wunderground.com/

Planificare trasee:

ViaMichelin: http://www.viamichelin.co.uk/viamicheli ... mePage.htm
Routenet: http://www.routenet.nl/?language=GB
VirtualEarth: www.virtualearth.com (multumesc costintabra)

Rog pe cei care doresc sa mai adauge la lista sa-mi trimita un PM cu adresa dorita si o descriere a ei. Pentru a avea informatia stransa intr-un singur post.
Ultima oară modificat 19 Noi 2007, 08:39 de către Catalin Mihailescu, modificat de 2 ori în total.

Cristian Steriopol
Membru forum

Mesaj de Cristian Steriopol » 12 Noi 2007, 21:15

Multumim !

Costin Tabra
Membru forum

Mesaj de Costin Tabra » 12 Noi 2007, 21:41

@Catalin: Nu-i nevoie de multumiri. M-as bucura ca fiecare dintre cei care scriu pe acest forum sa inteleaga ca orice informatie utila colegilor este un bun al tuturor si nu trebuie pastrat ca un secret de stat.

Cea mai mare multumire pentru mine este sa aflu ca am fost de ajutor cuiva.
Ford Focus Tournier 1,6 TDCi + Wilk DeLuxe 450
Membru asociat
+40 729 082819
+40 730 RULOTA
costin.tabra@gmail.com

Catalin Mihailescu

Mesaj de Catalin Mihailescu » 12 Noi 2007, 21:48

Forumul asta este al nostru si fiecare participa cu ceva la dezvoltarea lui. Este normal sa-i multumesti celui care ofera o informatie. Eu de exemplu nu stiam de acest site.

Petrescu Eugen
Membru forum

Mesaj de Petrescu Eugen » 18 Ian 2008, 14:06

@cristybucatarul
Intervin pentru a fi întelese cum trebuie lucrurile. NU PUTEAI (dupa decretul vechi) si NU POTI (dupa noile reglementari) SA CIRCULI FARA A FI ÎNMATRICULAT AUTOVEHICULUL FARA SA FII PEDEPSIT, uite de ce:
ART. 6 (din Decretul nr. 328/1966)
ÃŽn sensul prezentului decret:
...
e) prin autovehicul se întelege orice vehicul prevazut cu un dispozitiv mecanic de propulsie, care se deplaseaza prin mijloace proprii si care circula în mod obisnuit pe drumurile publice, servind la transportul de persoane sau bunuri ori la efectuarea unor lucrari; tramvaiul si troleibuzul sînt considerate autovehicule.

Regulamentul de aplicare a Decretului 328/1966

ART. 51
(2) Prin remorca se întelege orice vehicul destinat prin constructie a fi atasat unui autovehicul..

ART. 78
(1) Detinatorii de autovehicule sunt obligati sa le înmatriculeze înainte de a le pune în circulatie si sa ceara radierea lor din evidenta organelor militiei, potrivit prevederilor prezentului regulament.
(2) Detinatorii de autovehicule sunt obligati sa monteze pe autovehiculele care circula pe drumurile publice tablite purtând numarul de înmatriculare, confectionate si plasate potrivit dispozitiilor prezentului regulament.

ART. 126
ÃŽncalcarea dispozitiilor din prezentul regulament constituie contraventie si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
b) contraventiile la art. …, 76, 78 alin. 2 si 3, art. 105, 118 … cu amenda de la 200 la 500 lei;
Dupa decretul vechi, remorca avea al treilea numar al autovehiculului tragator.
Dupa noile reglementari:
ART. 77 (din OUG 195/2002)
(1) Punerea în circulatie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori remorci neînmatriculate sau a unui tramvai neînregistrat se pedepseste cu închisoare de la 1 la 3 ani.
Esenta este ca titulatura de "autovehicul" înseamna INCLUSIV "autovehicul + remorca"
Sa ne vedem sanatosi!
opel astra 2,0 dti + fendt joker (xaver) 496A
Membru asociat
tel. 0745501522
"Natura ne aseamănă, educaţia ne deosebeşte" - Confucius

Cristi Nastase

Mesaj de Cristi Nastase » 18 Ian 2008, 15:26

Am rugamintea sa verifici si sa-mi spui ce articol din reg. vechi te sanctiona daca circulai pe drumurile publice cu o rulota neinmatricula (iti aducea la cunostinta doar ce documente iti sunt necesare ptr. inmatriculare).

Cristi Nastase

Mesaj de Cristi Nastase » 18 Ian 2008, 15:49

Constat ca am fost inteles gresit,eu am rulota inmatriculata si nicidecum nu incurajez pe alti sa circule pe drumurile publice cu rulotele neinmatriculate(faceam referire la 328/66 rep.care avea lipsuri evidente) :?

Petrescu Eugen
Membru forum

Mesaj de Petrescu Eugen » 18 Ian 2008, 20:56

@ cristybucatarul: N-ai fost înteles gresit! Am intervenit pentru a lamuri un aspect semnalat de tine ca fiind lasat la latitudinea interpretarii lui Garcea. De aceea, consider ca nu ai dreptate si am aratat ca acel art. 126 sanctioneaza tocmai nerespectarea din art. 78, alin. (1) si(2).
Suntem interesati sa lamurim orice aspect ambiguu din legislatie legat de circulatia pe drumurile publice a ansamblului autovehicul + remorca (rulota) referitor la: categorie permis conducere necesar, greutate ansamblu si componente, înmatriculari, dotari semnalizare si avertizare, etc., dintr-un principiu ce tine de jurisprudenta (sa vedem ce-au patit altii, cum s-a interpretat si cum s-a rezolvat).
opel astra 2,0 dti + fendt joker (xaver) 496A
Membru asociat
tel. 0745501522
"Natura ne aseamănă, educaţia ne deosebeşte" - Confucius

Cristi Nastase

Mesaj de Cristi Nastase » 19 Ian 2008, 13:20

Ideea este ca nu trebuie sa am eu dreptate ,dar am vrut sa verifici ce am cerut mai sus ca sa te convingi ca reg. a avut ''defecte''in formulare si nu cred ca daca il verifici amanuntit pe cel actual va fi perfect.Cit despre spete ciudate o sa vorbim cind ne intilnim (sunt o gramada) :?

marius

Mesaj de marius » 09 Iun 2008, 09:12

exista un site care ii bagi adresa de plecare si adresa sosire si iti da si traseul si distanta in km . aveti idee care este?

parpaneata

Mesaj de parpaneata » 09 Iun 2008, 09:22

Cauta si downloadeaza "sonymap"! E perfect ptr toata Europa.

Sandu Toma
Membru forum

Mesaj de Sandu Toma » 09 Iun 2008, 09:43

Un site care face ecest lucru este si WWW.tiscover.com
Succes
Orice problema are o rezolvare practica

Raspunde