XGO XGO XGO XGO

Astăzi este 06 Aug 2020, 23:56

Sugestii

Moderator: Moderatori

Reguli forum
Asigurati-va ca ati citit si insusit Regulamentul acestui forum.
Rugam ca fiecare utilizator al acestui forum sa faca o scurta prezentare aici:
http://clubrv.ro/forum/viewtopic.php?f=97&t=3454
Prezentarea este o cerinta a Regulamentului, dar si un gest de curtoazie din partea Dumneavoastra.
Cateva cuvinte despre Dumneavoastra , precum si despre rulota si autoturism sunt binevenite.
Pentru intrebari sau lamuriri despre activitati, probleme tehnice, etc. va stau la dispozitie forumurile cu sectiuni dedicate.
Nerespectarea acestor reguli atrage dupa sine stergerea userului din baza de date a forumului.
Va uram bun venit in randul rulotistilor !
Raspunde
Peligrad Sorin
Membru forum
Oras: Pitesti
Data nasterii: 11 Dec 1952

Re: Sugestii

Mesaj de Peligrad Sorin » 01 Noi 2013, 19:17

Pentru persoanele care vor autorulote ar fi bine sa cunoasca efortul financiar . Informatii despre cheltuielile anuale legate de
impozit , asigurare si revizii ar fi de ajutor . Multumesc .
P.S

Petre Florin Marius
Membru forum

Mesaj de Petre Florin Marius » 03 Noi 2013, 09:18

Si eu doresc sa trec de la rulota la camper,de aceea rog un coleg posesor sa ne dea un exemplu:pentru un camper cu MMA sub 3500kg,de 4 persoane,motor 1,9 diesel noneuro,care sant costurile legate de RCA,impozit local,rovigneta.In functie de acestea voi lua o hotarare.Multumesc anticipat.PS am scos de pe net cat de cat,dar totusi o informatie de la un coleg este cat se poate de pertinenta.
MIHAELA & FLORIN MARIUS PETRE
MEGANE II + CHATEAU CHIARA 400 tel. 0728628909.

Nelu Predonu
Membru forum
Oras: Voluntari - Ilfov
Data nasterii: 21 Iul 1959

Mesaj de Nelu Predonu » 03 Noi 2013, 12:14

Impozitul anual pentru un camper (autorulota) a carui cilindree este de 1,9 cmc (cazul domnului Petre Florin Marius), este de 191 lei, functie de judetul in care este inmatriculat vehiculul, in cazul de fata - Prahova.
Autorulota este incadrata la vehicule M1 (transport persoane) iar calculul impozitului depinde foarte mult de cilindreea motorului. Aici puteti face diverse simulari functie de autorulota pe care doriti sa o achizitionati:

http://autocatalog.ro/utile/calculator- ... -2013.aspx

Rovinieta pentru autorulote, incepand din toamna lui 2010, indiferent de MMA-ul acesteia (< 3500 sau > 3500) se plateste ca pentru un autoturism M1, respectiv:

- 7 zile - 13,29 lei;
- 30 zile - 31 lei;
- 90 zile - 57,6 lei;
- 12 luni - 124 lei.

RCA-ul la autorulote cu MMA-ul pana in 3500 kg se calculeaza ca pentru orice autoturism de categorie M1, deocamdata doar pe 6 sau 12 luni. Puteti face simulari de calcul pe orice calculator al firmelor de asigurari.

Taxa de mediu, in cazul achizitiei unei autorulote a carei taxa nu a fost platita, calculul se face conform calculatorului timbrului de mediu de mai jos:

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/As ... _2013.html

ITP-ul pentru autorulote se face:
primul, la 4 ani daca aceasta a fost achizitionata de noua din tara sau din strainatate (adusa pe trailer), ulterior din 2 in 2 ani. Pretul acestei verificari variaza functie de statia ITP care face verificarea, acesta este cuprinsa intre 130 si 160 lei.

Taxa de pod - se plateste ca pentru un autoturism M1
e-mail: npredonu@gmail.com ; tel. 0722.216.683.

Radu Pascu
Membru asociat
Oras: Brasov
Data nasterii: 11 Sep 1958

Mesaj de Radu Pascu » 03 Oct 2017, 20:31

Banda cu fotografii ar trebui ștearsă. Nu face decât sa îngreuneze accesibilitatea subiectelor. De fiecare data trebuie sa cobori pe pagina din scroll. Oricum fotografiile sunt mereu aceleași, viteza de derulare este oricum prea mare și dimensiunea prea mica. Nu cred ca este o parte promoțională și care face reclama în acest fel.
Este doar o părere de a mea.
Nu știu dacă și alții au aceeași opinie, dar daca da, ar trebui sa stim si noi.
invata repede si aplica... tot repede.

Megane II 2.0 T.E.C. Siena Saphir 390T
0742044570

Florin Herciu
Moderator
Oras: Piatra Neamt
Data nasterii: 01 Ian 1969

Mesaj de Florin Herciu » 03 Oct 2017, 22:08

Radu Pascu scrie:
03 Oct 2017, 20:31
Nu știu dacă și alții au aceeași opinie, dar daca da, ar trebui sa stim si noi.
viewtopic.php?f=93&t=9137&start=30 - ne-am exprimat deja

(eh, unii se bucura, ca de o jucarie noua; altii poate au un comp supertare si o conexiune generoasa si nu simt povara, ca sa nu-i mai pomenim pe cei rabdatori si cu mult timp liber; cand o sa se lamureasca toata lumea ca versiunea cea mai simpla este si cea mai practica, rapida si fiabila, o sa se renunte la zorzoane)
(...)
Tucson 2.0 CRDi, Avento Royal 395 TL DeLuxe
0721-299-111

Lupu Ciprian
Membru CD
Oras: Bucuresti
Data nasterii: 06 Iun 1979

Mesaj de Lupu Ciprian » 04 Oct 2017, 14:28

Am sa i spun lui Ciprian Rosca sa vb cu colegul care le -a pus sa le micsoreze sau sa fie mai putine... daca incurca ....
Le putem scoate si definitiv , insa noi am crezut ca e ceva placut ochiului...
Autorulota Ford
Chausson sau rulota Dethlefs
Lupu Ciprian & Irina
Tel. 0722.227.048 e-mail: lupucipriann@yahoo.com

Radu Pascu
Membru asociat

Mesaj de Radu Pascu » 07 Dec 2017, 10:00

Cine doreste sa „scape” de banerul cu fotografii care defilieaza pe pagina, poate sa foloseasca in browserul Chrome optiunea AdBlock. Aceasta optiune va bloca pe viitor pe calculatorul respectiv afisarea si defilarea fotografiilor. Este suficient dupa activarea obtiunii sa dati click pe baner si apoi sa mutati cursorul pana cand „va place” cum arata. Apoi dupa validare, fotografiile si defilare vor disparea definitiv. Daca totusi veti dori pe viitor sa reapara banda cu fotografii, se poate debloca din menu-ul AdBlock.
Successss!

0742044570

Lupu Ciprian
Membru CD
Oras: Bucuresti
Data nasterii: 06 Iun 1979

Mesaj de Lupu Ciprian » 07 Dec 2017, 12:13

Da , merge!
Autorulota Ford
Chausson sau rulota Dethlefs
Lupu Ciprian & Irina
Tel. 0722.227.048 e-mail: lupucipriann@yahoo.com

Nelu Predonu
Membru forum

Mesaj de Nelu Predonu » 30 Iul 2020, 20:16

Am vazut ca de curand am fost "promovat" de la membru asociat la membru forum. (lipsa acces in sectiunea membrilor asociati)
Asta pentru ca am omis sa platesc cotizatia pe anul in curs. Cel ce a facut transferul putea sa-mi dea un mesaj: "Nelule, nu ai cotizatia platita pe anul asta ! Ce faci ? Platesti sau te retrogradam ?" Dupa atatia ani vechime, este normal sa fie facuta mutarea asa pe sestache ? Sau, poate respectivul (nu-l mai pomenesc si aici) de abia astepta sa faca aceasta mutare.
Nu-i frumos !

Acest gest probabil reprezinta un "multumesc" pentru tot ce am facut pe parcursul timpului pentru aceasta breasla.

Era chiar asa greu sa mi se dea un mesaj, telefon (il am la semnatura)... in care sa mi se mentioneze ca nu am platita la zi cotizatia ? Dupa cum stiti, de doi ani nu mai am obiectul muncii, daca-l aveam... tineam aproape si sigur nu as fi uitat de aceasta plata.

Daca in cazul meu s-a procedat in acest fel, e regretabil, insa, va fac sugestia ca pe viitor, in special membrii asociati cu oarece vechime sa fie anuntati prin PM, telefon, etc. de posibila schimbare.

Radu Pascu
Membru asociat

Mesaj de Radu Pascu » 01 Aug 2020, 14:48

Regulile sunt pentru toți aceleași. Dar omenia? Hmm....

0742044570

Terecoasa Adrian
Membru forum
Oras: Busteni
Data nasterii: 24 Mai 1979

Mesaj de Terecoasa Adrian » 01 Aug 2020, 20:32

Nu fii suparat pentru atata lucru nea Nelu si eu sunt in acest an in aceeasi situatie,pe perioada starii de urgenta nu am putut efectua plata de la banca unde am cont deschis pe motivul inchiderii acelei sucursale pentru ca era situata in incinta unui mol si cum aceste centre au fost inchise nu am mai putut efectua plata,nici nu se terminase starea de urgenta ca eu nu mai figuram pe forum ca membru asociat,asta in conditiile in care anul trecut am platit in luna mai asa ca aveam la dispozitie parca 6 luni in care sa platim deci si acum figuram in perioada de gratie in care trebuia sa platesc si sa figurez pe forum ca membru asociat.Eu cred ca am suparat pe cineva,cand am facut propunerea sa iesim cu rulotele in perioada de dinaintea starii de urgenta,intalnire pe care am anulat-o atunci ramanand sa o facem in vremuri mai bune ,se pare ca acele vremuri inca nu au sosit asa ca eu anul acesta nu am mai iesit undeva cu rulota ,eu pentru asta sunt suparat ca nu am mai scos rulota sa ma plimb cu ea sa ma bucur de ea si nu sunt suparat ca nu mai sunt membru asociat,pe bani oricand pot fii,asa ca nea Nelu in Asociatia ClubRV primeaza banii de cotizatie si mai putin vechimea in asociatie sau cat ai ajutat asociatia,asta este sper ca nu am mai suparat pe cineva din asociatie de aceasta data.
Rulota Swift Corniche 14/4 tractata de Dacia Logan Mcv 1,6 16v
Terecoasa Adrian,Tel:0726605247
E-mail:terecoasa_adrian@yahoo.ro

Nelu Predonu
Membru forum

Mesaj de Nelu Predonu » 02 Aug 2020, 01:17

Radu Pascu scrie:
01 Aug 2020, 14:48
Regulile sunt pentru toți aceleași. Dar omenia? Hmm....
Domnule Pascu, ati pus degetul pe rana pomenind un cuvant care nu are de a face cu actuala conducere a ClubRv - "OMENIA"

Pentru cei mai noi (cei vechi poate stiu aceste lucruri), am sa pun cateva lucruri facute de mine, nu doar pentru ClubRv, pentru intreaga breasla rulotistica din Romania.

Eu asa inteleg sa fii OM si sa dai dovada de OMENIE...

Totul a inceput la inceputul anului 2010 cand un grup de membri ClubRv nemultumiti de activitatea Asociatiei m-au contactat si mi-au propus sa infiintam Asociatia Caravan Camping Club Romania.
Din acel moment am hotarat sa fac tot ce pot pentru aceasta breasla a rulotistilor.

Intr-un timp record chiar si pentru timpurile actuale, intr-o luna de zile am obtinut actul de infiintare al Aociatiei. As fi reusit si-n trei saptamani, dar pentru infiintarea unei Asociatii care are in titulatura cuvantul "Romania" sau "National" mai era nevoie de o aprobare speciala de la Secretariatul General al Guvernului. Asta mi-a mai luat o saptamana.

1. Primul demers important l-am facut in septembrie 2010 la RAR. - in cartile de identitate ale RV-urilor era un haos total, chiar hilar (am intalnit un CIV in care se mentiona: "remorca cu o usa" :) . Acelasi RV figura in mod diferit in CIV de la judet la judet. In urma discutiilor cu reprezentantii "DOI" (Departamentul Omologari Individuale) pe 20 septembrie 2010 s-au uniformizat la nivel national inscrierile din CIV.

2. ROVINIETA. La acea vreme rovinieta la autorulote se platea ca pentru autoutilitare - 480 lei/an. In urma discutiilor purtate cu Seful Seviciului Roviniete din cadrul Ministerului Transportului am obtinut incadrarea autorulotelor cu MMA < 3,5 To cat si MMA > 3,5 to... la "autoturisme" - 120 lei/an tot la acea vreme.

3. Demersuri de extindere a infastructurii de campare pe teritoriul Romaniei. Am intrat in contact cu reprezentantul (al doilea om in ierarhie dupa Ministru) Ministerului Turismului Cercetarii si Dezvotarii (titulatura de la acea vreme). Era vorba de un parteneriat public - privat. Constructia campingurilor se facea cu bani de la minister, APL - ul venea cu terenul iar administrarea era privata. S-au demarat studiile de fezabilitate de catre Institutul National de Cercetare si Dezvoltare in Turism si cand urma sa se treaca la faza urmatoare - executia campingurilor (32 la numar) s-a schimbat clasa politica si totul a cazut.

4. Demers la RAR - Modificarea Periodicitatii ITP la rulote si autorulote. Dupa nenumarate intalniri si negocieri am reusit sa-i conving... ITP la rulote la 3 ani si ITP la autorulote la 4 ani de noua, dupa care, din 2 in doi ani. Nu vreau sa ma cac pe mine, dar termenul de 4 ani periodicitate ITP nu mai exista in legislatia romana la vreun alt tip de vehicul. Odata convinsi cei de la RAR de argumentele mele... mi-au spus: "Pe noi ne-ati convins, dar pentru a se produce faptic acest lucru, va trebui sa modificati prevederile Ordonanţei Guvernului nr. 81/2000 aprobată prin Legea nr. 167/2003..."

5. Demers la Ministerul Transporturilor in vederea modificarii Ordonanţei Guvernului nr. 81/2000 aprobată prin Legea nr. 167/2003, a RNTR1, RNTR2 si introducere a noilor intervale ITP amintite la punctul anterior. Modificarea a intrat in vigoare la inceputul anului 2012.
https://www.clubrv.ro/forum/viewtopic.p ... citate+ITP.

6. Demersuri la CSA (Comisia de Supraveghere a Asigurarilor) - denumirea de la acel moment, in vederea platii RCA la RV raportata la perioada redusa de folosinta de peste an. Demers nefinalizat datorita retragerii mele din ACCCR.

7. Organizare in conditii off-camping a intalnirii nationale a ACCCR - Zarnesti 2011. Campare gratis ! Curent gratis !

8. Demers la ARBDD Tulcea pentru camparea in conditii de legalitate la Corbu in zona Biosferei Deltei Dunarii. Dupa demersul de obtinere a unui teren privat, demersuri la Primaria Corbu si contract (gratuit) incheiat cu acestia in vederea ridicarii gunoiului menajer, am intocmit un dosar de multe zeci de pagini la cererea ARBDD si am reusit camparea asociatiei pe care o conduceam in conditii de legalitate LA CORBU.

Imi cer scuze daca parcurgerea acestor mentiuni v-a luat ceva timp, insa ganditi-va cam cate sute de ore si nopti nedormite mi-au luat mie sa ma pun la punct cu legislatia UE din domeniu, sa intocmesc acele memorii si sa sustin cauza comunitatii la cel mai inalt nivel.

Mi-am dat demisia din functie de Presedinte ACCCR dupa un an si doua luni, timp in care am realizat cele enumerate mai sus.
Retragerea de la conducerea ACCCR mi-a adus o multime de jigniri si invective, toti spunandu-mi ca de fapt vreau sa fiu Presedinte la ClubRV si ii las pe ei balta. Primisem in primavara 2011 nenumarate solicitari de la membri marcanti la acea vreme ai clubului de a veni la conducerea ClubRV. Oamenii vazusera ce am facut doar pe parcursul unui singur an. Am declinat ofertele venite din ClubRV.

In toamna lui 2011 m-am inscris in ClubRV ca membru asociat. Am dorit sa demonstrez ca daca vrei sa ajuti o comunitate, nu-ti trebuie functie, poti ajuta si din calitatea de simplu membru asociat. Asta am incercat sa fac pe parcursul timpului in ClubRV.
Cum ? Simplu ! "Daca vrei cu adevarat, poti !"

1. Primavara lui 2012. Memoriu depus la Presedentia Romaniei pe tema Legii Picnicului, in numele ambelor asociatii.

2. Organizarea impreuna cu Mihail Rusu a intalnirii nationale de Rusalii a ClubRv - 2012.

3. In vara lui 2012 mi-am pus la dispozitia ClubRV gratuit terenul de la Costinesti in vederea camparii membrilor asociatiei.
https://www.clubrv.ro/forum/viewtopic.p ... 495#p78495
O dovada mai buna de OMENIE din partea mea pentru comunitate nu stiu daca cineva vreodata a facut sau va face in viitor. Parcurgeti topicul si veti vedea cati s-au oferit sa ma ajute la amenajarea terenului si cine de fapt l-a amenajat in final.

Apropo de cotizatie... ca sa trag apa pe acel teren (fara imprejmuire) pentru rulotisti m-a costat cat cotizatia ClubRv pentru vreo douazeci si ceva de ani !!!

4. Demers Primaria Ploiesti - ianuarie 2013. Sistarea unei Hotarari APL Ploiesti - mai multe detalii in link:
https://www.clubrv.ro/forum/viewtopic.php?f=86&t=6362

5. Participarea la proiectul lui Lupu Ciprian - Pasarea.

6. Proiectul Tuzla 2015 - Am percutat imediat la pontul furnizat de Relu Deliu - Primarul Tuzla era dispus de o colaborare cu rulotistii. M-am urcat in masina, am plecat la Tuzla si am intrat in contact cu primarul. Impreuna cu acesta am luat "la pas" toata plaja administrata de Primarie. Am ales locul deja cunoscut. Ulterior am mai fost cu Ciprian Lupu si Dorel Ditoiu sa le arat terenul si sa-i pun in legatura cu Primarul localitatii. Binenteles ca am participat si la amenajare, la repararea drumului... pe post de "diriginte de santier"

7. Incheierea unui contract de comodat cu ClubRV pentru terenul de la Costinesti, in aceleasi conditii ca in 2012 - gratuit ! Acolo au campat membri ClubRv in vara anilor 2016, 2017 si 2018.

Avand in vedere cele de mai sus, nu-mi ramane decat sa spun: RUSINE !

Uitarea este omeneasca. Daca catre alte entitati uit sa-mi platesc taxe sau cotizatii mi se aminteste prin mail, telefon, SMS.
Aici, la ClubRv, NU!
Dar ce sa zic... poate nu duceti lipsa de bani si s-au inmultit peste masura membri asociati. :)

Sau... faptul ca sunt un om critic si reactionez atunci cand lucrurile mi se par ca nu sunt la locul lor ?
Da, sunt un tip critic, dar nu un Gica Contra. Tot timpul critica mea a fost sustinuta cu ARGUMENTE.
Si-ti mai zic ceva... Presedinte Rosca ! Poate ma faci sa platesc cotizatia marita datorita acestei intreruperi... sa vezi atunci cum te iau la puricat cu tot ce ai promis ca faci si nu ai facut... si nu numai. Vrei sa despicam firul in patru ?
Esti carne cruda pentru mine.

Vad ca au trecut cateva zile de la sugestia facuta si... nimic !
Celor din CD:
Vad ca nu aveti nici o opinie legata de situatia mea, sau nu doriti sa iesiti din rand ?
Viorele ? Mai esti pe aici ? Meritam asta ? Sau nu mai esti tu... Viorel Grosu care-mi multumeai in diverse randuri pentru reusitele unor demersuri facute, care mi-ai fost alaturi si la bine si la greu ? Meritam asta... sau un simplu telefon (PM) sa mi se aminteasca de expirarea cotizatiei ?

Din pacate, in ultima vreme aici lumina este mai mult stinsa decat aprinsa.

P.S. Cum sa nu fiu suparat Adriane ? S-au dat sute de diplome ClubRV pentru toate rahaturile posibile. Nu au stiut ce sa mai inventeze si sa premieze. Cum eu nu am primit pe parcursul anilor nici o diploma pentru cate am amintit mai sus, consider aceasta retrogradare a mea ca pe o "diploma" din partea lor.

Raspunde