XGO XGO XGO XGO

Astăzi este 22 Noi 2019, 23:17

solidaritate impotriva benzinarilor hrapareti

bancuri, zvonuri, hobby-uri, imagini, filme haioase, chat, ID-urile membrilor...

Moderator: Moderatori

Reguli forum
Asigurati-va ca ati citit si insusit Regulamentul acestui forum.
Rugam ca fiecare utilizator al acestui forum sa faca o scurta prezentare aici:
http://clubrv.ro/forum/viewtopic.php?f=97&t=3454
Prezentarea este o cerinta a Regulamentului, dar si un gest de curtoazie din partea Dumneavoastra.
Cateva cuvinte despre Dumneavoastra , precum si despre rulota si autoturism sunt binevenite.
Pentru intrebari sau lamuriri despre activitati, probleme tehnice, etc. va stau la dispozitie forumurile cu sectiuni dedicate.
Nerespectarea acestor reguli atrage dupa sine stergerea userului din baza de date a forumului.
Va uram bun venit in randul rulotistilor !
Raspunde
Dragomir Gabriel
Membru asociat
Oras: Ploiesti- Prahova
Data nasterii: 08 Oct 1968

Re: solidaritate impotriva benzinarilor hrapareti

Mesaj de Dragomir Gabriel » 19 Ian 2011, 13:28

Eu oricum nu am alimentat anul acesta de la omv petrom si cu atat mai mult in perioada sus amintita nu voi calca pe acolo... deja am trimis la lista de mess mesajul si am informat pe e-mail toate cunostintele. Intrebarea este... daca nu luam de la petrom vom lua combustibil de la alte benzinarii... bani de pe taxe si accize se duc tot la stat... deci bugetul statului nu va fi afectat... oare ii deranjeaza ca da faliment o firma care nu mai are vanzare? Si cat poate sa lase la pret o benzinarie daca statul nu micsoreaza taxele?
Deci... BUZZ...
Gabi Dragomir
CI Mizar 2.5 TDI
tel 0723470679
Canal excursii Youtube- gabi dragomir
Mail- draggabi@yahoo.com

Catalin Gigi
Membru forum
Oras: Mizil
Data nasterii: 10 Mar 1971

Mesaj de Catalin Gigi » 19 Ian 2011, 19:15

Gabi.....daca petrom se simte amenintat o sa lase pretul jos ....si daca vede ca e ,,groasa,, se duce el personal la stat si se da la el :mrgreen:
Una e sa ne luptam noi cu morile de vand.....si una e sa se duca sefu lui petrom sa ii bata la usa,,,aloooo buey mai taie din accizele alea ca mor ,,,....corect??

Catalin Gigi
Membru forum
Oras: Mizil
Data nasterii: 10 Mar 1971

Mesaj de Catalin Gigi » 19 Ian 2011, 19:22

Revin.....eu speram sa imi fac noi prieteni comunicand mai usor si din cand in cand si pe mess......dar am formulat gresit....
deci ....astept BZZZ si de la rulotisti aspiranti si rulotisti membrii ai altor cluburi :Diubitoare de natura ....e na .... :lol:
Ultima oară modificat 22 Ian 2011, 11:13 de către Catalin Gigi, modificat 1 dată în total.

Sandu Toma
Membru forum

Mesaj de Sandu Toma » 19 Ian 2011, 19:38

Ideea de a boicota (pentru inceput) Petrom-ul si OMV-ul se bazeaza pe faptul ca desi statul roman le-a dat drepturi de exploatare pe redevente care inseamna numai 20% din pretul extern al petrolului, "domnii" de la OMV vand benzina la acelasi pret cu cei care cumpara petrolul de pe piata internationala.
Mi se pare mie sau OMV-Petrom se imbogatesc pe seama exploatarii ieftine a unei resurse naturale a Romaniei si pe clauze secrete din contractul de privatizare ???
Orice problema are o rezolvare practica

George Chirila
Membru asociat
Oras: Bucuresti
Data nasterii: 24 Iun 1968

Mesaj de George Chirila » 19 Ian 2011, 23:35

Buna seara,tuturor.Tot ceea ce discutam noi aici si acum este "apa de ploaie " !!! O sa-si spuna fiecare in sinea lui " Ce dracu vrea si "beluzul " asta de se baga in discutie ca Tampaxul in ..... ? Si acum vin cu argumente pe care le-am observat personal ! :shock: Astazi 19 01 2011 (anno domini ),fiind liber (deh,fiind bugetar cu statut special am libere in cursul saptamanii ) (ca dracu,ar zice unii,normal as spune eu dupa atatia amar de ani ),am vrut sa ma conving personal despre "binecunoscuta unitate si solidaritate a romanilor". Zis si facut !!! Dupa ce mi-am facut datoria de parinte onorabil constand in conducerea fetei mele la scoala ,am luat la pas cateva benzinarii Petrom din Berceni si din imprejurimi,si ce credeti ca am constatat : La Petromul din Oltenitei (la iesirea spre Popesti )in decurs de 19 minute cat am stat "la panda " am observat un numar de 47 de masini (90 % autoturisme ). La Petromul de pe Mihai Bravu (langa metrou ) in decurs de 14 minute 29 de masini . La Petromul de pe Brancoveanu (langa Budimex) in decurs de 10 minute ( masini . Este o statie de alimentare cu carburant mai mica decat normalul . La cealalta statie de pe Brancoveanu (pe stanga ,spre lUICA ) 32 de masini in 15 minute . Suparat si scarbit ,m-am retras la "depou " nu inainte de a-mi lua o uriasa de Bucegi la 2,5 litri (la pret de 2 :oops: ). Deci,doamnelor si domnilor,asta este adevarata campanie a soferilor de solidaritate impotriva benzinarilor hrapareti :?: :| . Deci ? Ne meritam soarta !!! C' est la vie,mon chere ,spunea englezul Gothe !!! :mrgreen: P.S - Sa stiti ca am "toate tiglele pe casa " ,dar am vrut sa ma conving personal . O seara placuta tuturor !!!
Audi A 6 ,2.5 tdi- B-71-BIN ,Eccles Emerald

tel.0722647988
id skype-chirila.george1
George '68 ,Nicoleta '70 ,Bianca ' 98

Dragomir Gabriel
Membru asociat

Mesaj de Dragomir Gabriel » 20 Ian 2011, 00:13

Deocamdata multi nu stiu de protestul omv-petrom, ideea este ca sa se raspandeasca protestul pana la 1 februarie si ramane de vazut... incercam, ca nu avem nimic de pierdut... ideea cu 17-18-19 sa nu alimentam nu a fost prea buna ca unii nu pot sa stea 3 zile fara benzina, cam un sfert din ploiesti lucreaza in bucuresti, deci naveta... nu prea merge cu trenul... sa speram ca va iesi ceva de data asta.
Gabi Dragomir
CI Mizar 2.5 TDI
tel 0723470679
Mail- draggabi@yahoo.com

Silviu Ghete
Membru forum

Mesaj de Silviu Ghete » 20 Ian 2011, 08:11

Totusi, din pretul unui litru de benzina, cam o treime se duce la benzinar, iar 2 treimi se duc la stat. Deci, daca alimentam la alt distribuitor, statul oricum isi va lua partea ca si pana acum. Si nu va reduce accizele si taxele.
MCV+Hobby Prestige 425
Imi place sa gatesc cu vin. Uneori pun si in mancare.

Nelu Predonu

Mesaj de Nelu Predonu » 20 Ian 2011, 10:16

Dragomir Gabriel scrie:... unii nu pot sa stea 3 zile fara benzina, cam un sfert din ploiesti lucreaza in bucuresti, deci naveta... nu prea merge cu trenul... sa speram ca va iesi ceva de data asta.
Nu se pune problema sa nu luam carburant, il vom lua de la alti furnizori. Nu de la OMV si Petrom.
Silviu Ghete scrie:Totusi, din pretul unui litru de benzina, cam o treime se duce la benzinar, iar 2 treimi se duc la stat. Deci, daca alimentam la alt distribuitor, statul oricum isi va lua partea ca si pana acum. Si nu va reduce accizele si taxele.
Eu am postat anterior ca de fapt principalii vinovati de aceasta stare de fapt sunt guvernantii (statul), insa, intr-o societate asezata, sindicatele erau cele indrituite sa ia pozitie. Scumpirea carburantilor atrage automat scumpirea preturilor la majoritatea produselor, iar acest lucru in paralel cu reducerea veniturilor majoritatii cetatenilor duce la o scadere drastica a nivelului de trai.
De multe ori ne gandim, de ce partidele politice nu pun interesul national inaintea interesului de partid ? Se pare ca si sindicatele procedeaza exact la fel. Probabil suntem sortiti ca natie sa nu reusim sa punem toti umarul pentru iesirea din situatii delicate.
Acest protest are o semnificatie foarte importanta, este de fapt o ultima solutie, un protest al societatii civile, al nostru al tuturor, daca nici acum nu vom putea fi uniti si consecventi in ce vom face, atunci nu meritam sa ne numim natie sau popor, ne vom intoarce la mentalitatile comunei primitive, fiecare pentru el si ai lui.

Dragomir Gabriel
Membru asociat

Mesaj de Dragomir Gabriel » 20 Ian 2011, 12:55

1 gallon american = 3,785 litri...(aceasta marime este folosita la statiile de alimentrare(la pompa) in America!
In prezent, 1gallon american de benzina costa, 3,3 $... adica, aprox. 0,86$/litru, adica, aprox. 0,7 euro/litru!... asta se pare este... "ecomomia de piata" !... o economie bazata pe... "cerere si oferta" ! Deci de ce la altii se poate si la noi nu ??? In Romania producatorul are pretul de aprox. 370 euro/tona, acciza este de 476 euro/tona, taxa de drum de 125 euro/tona si taxa de solidaritate de 10 euro/tona... deci se pare ca statul incaseaza dublu decat producatorul...
Gabi Dragomir
CI Mizar 2.5 TDI
tel 0723470679
Mail- draggabi@yahoo.com

Marius Beldiman

Mesaj de Marius Beldiman » 20 Ian 2011, 13:26

La Dubai 1galon de benzina e 1$. :D :D :D

Costin Tabra
Membru forum

Mesaj de Costin Tabra » 20 Ian 2011, 18:56

Bretin Marius, acolo la Dubai aba e mai scumba decat betrolul :lol: :lol: :lol: Pai daca ei, care stau cu ... ( :oops: ) pe petrol nu au cel mai 'eftin betrol, atunci unde sa-l mai gasesti :D.

Cum spuneau si alti colegi, din pacate, nu pretul la poarta rafinariei ne omoara ci taxele adaugate... Oare de ce trebuie sa platim taxa de drum odata in pretul combustibilului si inca o data prin vigneta electronica??? Nu circulam doar o singura data la un moment dat pe un singur drum, cu o singura masina???? Si de ce sa platesc eu acea "taxa de solidaritate", pentru a acoperi gaura de la Bancorex??? Si ar mai fi si alte intrebari, la care societatea civila din Romania asteapta raspunsuri. Protestul din 17-19 ianuarie cred ca incearca de fapt sa forteze obtinerea macar a acestor raspunsuri si abia apoi eventual o reasezare a preturilor la combustibili.

In Austria se plateste vigneta, in Germania nu (este inclusa in pretul combustibililor). Diferenta inte Austria si Germania: vreo 20 de eurocenti la litru (in Austria este mai ieftin combustibilul decat in Germania).
Ford Focus Tournier 1,6 TDCi + Wilk DeLuxe 450
Membru asociat
+40 729 082819
+40 730 RULOTA
costin.tabra@gmail.com

George Chirila
Membru asociat
Oras: Bucuresti
Data nasterii: 24 Iun 1968

Mesaj de George Chirila » 20 Ian 2011, 23:55

Buna seara !!! Ar fi culmea ca tarile de la Golful Persic (recte Dubai ) sa aiba scumpa benzina . Banuiesc ca la ei in zona,au fost inventate w.c ecologice,si stiti de ce ? Cand vroiau sa-si faca o gaura in nisipul lor,pentru privata ,tasnea titeiul !!! :P :oops:
Audi A 6 ,2.5 tdi- B-71-BIN ,Eccles Emerald

tel.0722647988
id skype-chirila.george1
George '68 ,Nicoleta '70 ,Bianca ' 98

Raspunde