Acum este 18 Oct 2018, 06:23

Adaugare arzator de butelie

Discutii despre functionarea, intretinerea si repararea instalatiei de alimentare cu gaz (GPL).

Moderator: Moderatori

Reguli forum
Asigurati-va ca ati citit si insusit Regulamentul acestui forum.
Dupa prima logare pe forum va rugam sa accesati "User Control Panel" si sa va completati datele personale, acesta incluzind Localitatea, marca masinii si a rulotei din dotare.
Nerespectarea acestor reguli atrage dupa sine stergerea userului din baza de date a forumului.
Sandu Toma
Membru forum

Re: Adaugare arzator de butelie

Mesaj de Sandu Toma » 03 Apr 2011, 21:04

In niciun caz, cupla nu va fi acceptata, cu atat mai mult "tigania" :lol:
Cu ceva banuti si un pic de munca, sunt sigur ca vei reusi ! :D
Orice problema are o rezolvare practica

Dragomir Gabriel
Membru asociat
Oras: Ploiesti- Prahova
Data nasterii: 08 Oct 1968

Mesaj de Dragomir Gabriel » 03 Apr 2011, 21:09

Asa am gandit si eu, a fost o improvizatie facuta in graba, deci T de 8 si cupla rapida ce recomandati ? Nu prea as vrea sa gauresc rulota, asta a fost pusa sub podea. Stima...
Gabi Dragomir
Mitsubishi Grandis + BEYERLAND 540 EB
tel 0723470679
Canal excursii Youtube- gabi dragomir

Bratulescu Ionut
Membru forum

Mesaj de Bratulescu Ionut » 04 Apr 2011, 05:34

Cea mai buna "solutie" este o butelioara mica (10 l) bagata in portbagaj ! :) ....aceasta(solutie), va fi aplaudata de orice coleg care ramane in "pana " cu gazu' ,si atunci ,tu, ii oferi cu imprumut butelioara. Sa vedeti atunci cate prajituri o sa mancati... :D :D :D :D . Aceasta "rezerva" va fi "salvarea" si a dvs. ...uneori :wink:
Burstner 4303+papuc diesel 1,9...Sunt atatea legi, incat nimeni nu este scutit de a fi spanzurat ...(de Bonaparte)

Dragomir Gabriel
Membru asociat

Mesaj de Dragomir Gabriel » 04 Apr 2011, 23:58

Domnule Bratulescu, m-ai omorat cu butelia aia de 10 kg... Deci un calcul simplu: un teu, cateva zeci de grame, o bucatica de teava, la fel, un aragaz cu 3-4 ochiuri 1kg, fata de o butelie de 10 (zece kilograme), e o mica diferenta de vreo 8kg, daca e sa calculam cate 8kg in plus la fiecare accesoriu din rulota, rezulta cel putin 100 kg in plus (scaune otel in loc de aluminiu, masa cu pal, farfurii ceramica in loc de melamina, plapuma de lana in loc de sac de dormit cu puf, plasma de 94 in loc de lcd-ul de 19, generatorul analog de 30kg fata de cel digital de 14kg, etc). Deeeci, consum mai mare combustibil, cum suntem ecologisti, reducem consumul la buzunar... :D :D :D . Glumesc Ionut, dar calculeaza ce ai in plus in rulota si vezi ce poti reduce, vei vedea ai de castigat... Oricum, daca raman in ''pana'' de gaz apelez la tine :lol:
Gabi Dragomir
tel 0723470679

Bratulescu Ionut
Membru forum

Mesaj de Bratulescu Ionut » 05 Apr 2011, 06:27

Dragomir Gabriel scrie:Domnule Bratulescu, m-ai omorat cu butelia aia de 10 kg... Deci un calcul simplu: un teu, cateva zeci de grame, o bucatica de teava, la fel, un aragaz cu 3-4 ochiuri 1kg, fata de o butelie de 10 (zece kilograme), e o mica diferenta de vreo 8kg, daca e sa calculam cate 8kg in plus la fiecare accesoriu din rulota, rezulta cel putin 100 kg in plus (scaune otel in loc de aluminiu, masa cu pal, farfurii ceramica in loc de melamina, plapuma de lana in loc de sac de dormit cu puf, plasma de 94 in loc de lcd-ul de 19, generatorul analog de 30kg fata de cel digital de 14kg, etc). Deeeci, consum mai mare combustibil, cum suntem ecologisti, reducem consumul la buzunar... :D :D :D . Glumesc Ionut, dar calculeaza ce ai in plus in rulota si vezi ce poti reduce, vei vedea ai de castigat... Oricum, daca raman in ''pana'' de gaz apelez la tine :lol:
Am calculat !....mai "merge" inca una de 10kg (rezerva la ....rezerva) :lol: :lol: :lol:
Burstner 4303+papuc diesel 1,9...Sunt atatea legi, incat nimeni nu este scutit de a fi spanzurat ...(de Bonaparte)

Dragomir Gabriel
Membru asociat

Mesaj de Dragomir Gabriel » 05 Apr 2011, 19:06

Ionut, tocmai mi-ai dat o idee... butelie auto de gpl omologata este permisa ? Cu sistemul de alimentare pus pe rulota la exterior, deci ca la masina. Opresti la statia de gaz si incarci legal. Cine se ocupa de verificari gaz ne poate raspunde ?
Gabi Dragomir
tel 0723470679

Bratulescu Ionut
Membru forum

Mesaj de Bratulescu Ionut » 05 Apr 2011, 19:16

Nu uita !....lucrurile simple sunt mai bune !!!!....ioo...cred ca te complici !....gandestete,ca daca ti se termina butelia ta "omologata",si mai e' si noapte...tot la butelia mea de 10 kg ..ajungi !!...asa ca .... :wink: :wink:....pregateste prajiturile :lol: :lol: :lol:

Marius Beldiman

Mesaj de Marius Beldiman » 05 Apr 2011, 19:18

@gabi:
Am mai vazut asta la cineva de pe forum! O sa caut si o sa-ti arat! In principiu, cred ca de unde iei butelia auto tot ei trebuie sa ti-o monteze! trebuie sa-ti dea si garantie, nu?
Are dreptate Ionut! Lucrurile simple dau mai multa siguranta! Si ca tot vorbeai tu de greutate, butelia auto de care vorbesti este destul de grea!
Ultima oară modificat 04 Mai 2011, 22:24 de către Marius Beldiman, modificat 1 dată în total.

Dragomir Gabriel
Membru asociat

Mesaj de Dragomir Gabriel » 05 Apr 2011, 19:59

Bratulescu Ionut scrie:Nu uita !....lucrurile simple sunt mai bune !!!!....ioo...cred ca te complici !....gandestete,ca daca ti se termina butelia ta "omologata",si mai e' si noapte...tot la butelia mea de 10 kg ..ajungi !!...asa ca .... :wink: :wink:....pregateste prajiturile :lol: :lol: :lol:
Pai de'aia ziceam, daca mai e loc la tine ia butelia aia de 10 kg ca eu iau prajiturile... sunt mai usoare :D :D :D . In legatura cu butelia auto, am vazut si eu la un prieten una mica, le iei acum moca la cati duc dacia la remat... dar parca tot cea dedicata e mai practica.
Gabi Dragomir
tel 0723470679

Sandu Toma
Membru forum

Mesaj de Sandu Toma » 06 Apr 2011, 07:52

Cu butelia auto, ai mai multe probleme !
- in primul rand trebuie modificata, deoarece instalatia de GPL auto preia gazul lichid din butelie si il vaporizeaza si regleaza presiunea in echipamentul montat in compartimentul motor.
- Am luat legatura cu Autogas Romania in incercarea de a obtine un raspuns la intrebarea : "se poate face legal? " Raspunsul a fost : "NU, noi facem montaje numai la autoturisme, fiindca instalatia a fost omologata pentru acestea" Cu atat mai mult, nu instaleaza butelii SH !
- Neavand omologare (si inscrisa in CIV butelia/instalatia de GPL) , la orice control poti sa ramai fara talon, plus de asta "GPL-istii" te pot refuza la incarcare (lucru destul de rar intalnit).
Orice problema are o rezolvare practica

Marius Beldiman

Mesaj de Marius Beldiman » 05 Mai 2011, 19:11

Revenind la subiectul topicului, am facut rost de un robinet Truma !
Ce ziceti, merge sa-l pun aici in locul niplului?

Imagine

Imagine

Costin Tabra
Membru forum

Mesaj de Costin Tabra » 16 Oct 2011, 01:21

Desi nu s-a mai scris de ceva timp aici, as dori sa vin cu o completare; anul acesta, vizitand Caravan Salon din Dusseldorf, am descoperit ca exista posibilitatea de montare pe rulote a unor rezervoare asemanatoare (atentie: asemanatoare, nu identice) cu rezervoarele de GPL pentru autovehicule. Suntem in acest moment in tratative pentru a deveni importatori in Romania pentru aceste rezervoare si tot ce mai este necesar instalarii lor. Astfel incat, daca cineva este interesat, il rog sa imi scrie pe adresa din semnatura.
Ford Focus Tournier 1,6 TDCi + Wilk DeLuxe 450
Membru asociat
+40 729 082819
+40 730 RULOTA
costin.tabra@gmail.com

Scrie răspuns